Новинарка и уредница портала SPIN.info Сања Васковић саслушана је у првој половини октобра у Полицијској станици Источна Илиџа у својству осумњичене за кривично дјело клевете. Кривичну пријаву против ње је поднио власник фирме Мраз Младен Ковачевић, о чијем пословању је портал Spin.info писао.
Васковићева каже за БУКУ да никаквих нових информација нема.
- Сада је у току скупљање доказа које ће полиција предати тужилаштву па да виде да ли има елемената кривичног дјела. Ја вјерујем да ће то бити одбачено, углавном мене нико није обавијестио даље - каже Сања Васковић за БУКУ.
Она је раније изјавила да није нимало угодно када вам се саопшти да сте осумњичени за кривично дјело.
- Ми настављамо даље успркос притисцима, а стојимо иза сваке написане ријечи - поручила је она раније.
А клевета је од прошле године враћена у Кривични закон Републике Српске односно постала је кривично дјело успркос противљењу новинарске струке, али и међународних организација.
Према доступним подацима, до августа ове године, односно годину дана од ступања на снагу “рекриминализације клевете”, поднесено је око 130 кривичних пријава у шест окружних јавних тужилаштава у Републици Српској.
Подсјетимо, редакција Spin.info портал је и раније била мета притисака. У марту су избачени из просторија некадашњег војног објекта у власништву општине Источно Ново Сарајево, који су користили три године.
Криминализација клевете помиње се и у најновијем извјештају Европске комисије о напретку Босне и Херцеговине.
Европска комисија је истакла како није забиљежен напредак у гарантовању слободе изражавања и медија, као ни у заштити новинара. Криминализација клевете у Републици Српској утиче на слободу изражавања и слободу медија.
Они су исто навели да најављено усвајање сличног закона у Кантону Сарајево може бити злоупотријебљено за ограничавање слободе медија.
- Политички притисци и узнемиравање новинара су се наставили, укључујући физичке и вербалне нападе, без одговарајућег институционалног одговора - стоји у извјештају Комисије.
Случај колегице Сање Васковић илуструје све већу забринутост новинара због утицаја криминализације клевете на слободу медија у Републици Српској. Одлука, да се клевета врати у Кривични закон резултовала је значајним бројем пријава против новинара, и данас изазива негативне реакције новинарских удружења и међународних организација па све до Европске комисије.
Све ово указује на тренд који би могао додатно нарушити безбједност новинара и слободу извјештавања у Републици Српској.