Сарајевско насеље Грбавица вољом политике остало без Срба

19.03.2026. 08:50
5
ИЗВОР: srna.rs

Сарајевско насеље Грбавица, дио предратне општине Ново Сарајево, у којој је српско становништво било већинско, прешло је на данашњи дан 1996. године у руке муслиманске владе у Сарајеву вољом предсједника Србије Слободана Милошевића, који је највећи дио Сарајева препустио Алији Изетбеговићу током преговора у Дејтону.

Претходно је Војска Републике Српске одбранила тај дио града спречавајући три и по године снаге ратне сарајевске владе да напредују на том дијелу фонта.

Министарство унутрашњих послова Републике Српске, које се бавио истрагом о ратним злочинима почињеним над Србима, има податке да је око 3.300 српских цивилних жртава пало у десет сарајевских општина.

Од тог броја, само на Грбавици је у прве двије ратне године - 1992. и 1993. – убијено око 700 српских цивила, снајперским хицима или гранатама испаљеним са положаја тзв. Армије БиХ из дијела Сарајева под њеном контролом.

Грбавица је цијели рат била изложена снајперској и минобацашкој ватри снага ратне сарајевске владе коју је предводио исламиста Алија Изетбеговић, писац "Исламске декларације".

Због свакодневних дејстава снајпериста и тобџија, Срби су сахрањивани ноћу, тихо и нијемо.

Након што је предсједник Србије Слободан Милошевић, мимо воље делегације Републике Српске у Дејтону, дао и тај дио Сарајева /војно одбрањен/ сарајевској ратној влади, српско становништво је напустило Грбавицу, као и друге дијелове Сарајева, а многи су понијели и гробове својих најмилијих.

Грбавица је једно од централних градских насеља у Сарајеву.

Коментари 5
  • Generic placeholder image
    Исток 19.03.2026. 22:33
    Не мислим зло. Није зло ово што сам написао. А сад, попто си кренуо са директним вријеђањем, пази да се не врати зло које си радио у рату ти или ти онај који те силовао (бабо). И да, сречан ти празник потурице!

    Мрш псето балијско!
  • Generic placeholder image
    Tuźna 19.03.2026. 18:58
    Da bili smo tamo !! Ginuli su djeca, starci, žene… i sahranjivani sa molitvom našeg oca Voja!! Legenda Grbavice!! Pokoj mu duši!!!
    A zašto da kunemo!?Zašto!?Koga??
    One tamo koji su isto ginuli!!
    Nemojte! Možda se ne može ni oprostiti, sigurno ne zaboraviti!!! Ali kleti ? Ne nikada!!! Ako smo Srbi!!!! ????
  • Generic placeholder image
    Realista 19.03.2026. 13:45
    Istok,
    Nemoj nikom mislit zlo...vrati se
  • Generic placeholder image
    Исток 19.03.2026. 12:42
    Ето им све доле, нека им Сарајева. Да Бог да им остало пусто, нипта не рађало. Амин!
  • Generic placeholder image
    Van stada 19.03.2021. 23:05
    Kako svako stado svoju istinu i viziju proslosti ima. Da li je to pametno ili zatucano i glupo ce vrijeme pokazati.
    U svakom slucaju, viziju buducnosti imaju samo oni koji su otisli vani zivjeti.
Повезане вијести
Возачи у Српској ће од поврата акциза уштедјети 3 до 5 КМ мјесечно Возачи у Српској ће од поврата акциза уштедјети 3 до 5 КМ мјесечно
Прошле године пријављено 113 обољелих од туберкулозе, шест преминулих Прошле године пријављено 113 обољелих од туберкулозе, шест преминулих
У Српској рођено 19 беба У Српској рођено 19 беба
Најчитаније
  • Најмлађи страдалници НАТО агресије: За 78 крвавих дана 79 дјечјих жртава
    9h 10m
    9
  • Данашњи дан најтежи је породици Тошовић: Марији је НАТО бомба убила бебу и супруга
    9h 10m
    1
  • Поетско вече у знак сјећања на Михајла Витора – препуна сала и вртлог емоција у Културном центру Источно Ново Сарајево (ФОТО)
    21h 14m
    0
  • Посне лазање са шпинатом
    8h 54m
    0
  • Драшко Станивуковић у притвору у Хрватској
    6h 31m
    0