Операција уклањања крајника савременом методом којом се смањује могућност крварења и компликација, те вријеме боравка пацјената у болници изведена је први пут у Републици Српској у Универзитетском клиничком центру /УКЦ/ у Бањалуци.
Начелник Клинике за болести ува, грла и носа Зорица Новаковић рекла је да се овом методом рјешавају проблеми дјеце у доби и до три године, што до сада није било могуће.
Операција је изведена под надзором љекара Домагоја Бутигана из Клиничког центра Вараждин који је појаснио да је ријеч о релативно новој техници која се користи у свијету, а омогућава да се смање компликације и пацијенти што прије врате свакодневним активностима.
- Операција је релативо једноставна, сигурна и на добробит пацијената, а смањује број дана проведених у болници и укупне трошкове лијечења - рекао је Бутиган.
Генерални директор УКЦ-а Владо Ђајић рекао је новинарима да је обавеза УКЦ-а да унапређује квалитет услуга.
Тонзилектомија је најчешће извођена операција у дјечијем узрасту у свијету. Операцијом се уклањају у потпуности непчани крајници код дјеце код које су присутне честе упале и која су често на антибиотским терапијама.
Одређен број дјеце има увећане крајнике који ометају дисање и гутање, али немају честе упале и нису често на антибиотским терапијама, па се код њих изводи дјелимично уклањање крајника.