Крећемо у нове кампање за повећање плата, сложно поручују изабрани предсједници гранских синдиката у Српској, који нажалост предвиђају и нови талас одласка радника у иностранство.
За већину гранских синдиката мјесец јун протекао је у избору предсједника и програма активности за наредни период. Српскаинфо је са новим-старим предсједницима разговарала о приоритетима којима ће се посветити.
Мада су плате недавно повећане у четири јавна сектора, то није умирило раднике који најављују наставак преговора и борбу за боље економске услове. Најнезадовољнији су запослени у здравству који су добили повећање до осам одсто.
Они су још прије мјесец дана позвали власт у Српској на разговор, подсјећајући како радници у здравству имају мања примања него 2008. године, немају право на топли оброк и регрес, да им се прековремени сати не плаћају, нити је на правилан начин регулисано дежурство и рад у смјенама.
– Сва четири синдиката која дјелују у области здравства су упутила молбу да нас прими неко од надлежних, али до сада нисмо добили одговор, нити наишли на разумијевање. Надам се да ће се то промијенити и да ће шватити улогу радника у здравству – говори Никола Црнчевић, новоизабрани предсједник Синдиката здравства и социјалне заштите.
Радници у здравству захтјевају да се повећа цијена рада са 145 на 160 КМ. У наредном периоду акценат ће ставити на промјену посебног колективног уговора у области здравства гдје би, између осталог, уврстили и проблем са прековременим радом. Тим радницима плаћен је, наиме, само дио нарађених сати, док им се остало претвара у слободне дане.
Овај синдикат страхује и од новог одласка радника, након што су попустиле мјере донесене због пандемије.
– Мислим да је сасвим оправдан одлазак здравстевног кадра, свако иде гдје му је боље и гдје су већа примања. Не кажем да су код нас лоши услови, али су тамо негдје мало бољи и мислим да су људи у праву када размишљају о томе- прича Црнчевић.
Од септембра крећемо у нову кампању за повећање плата за све раднике у Српској, најављује и нови-стари предсједник Синдиката образовања Драган Гњатић. У просвјети се сада потребно фокусирати и на могућност дјелимичног технолошког вишка јер је већ годинама све мање уписаних првачића и мање одјељења. Министарство просвјете мора наћи посао за све раднике тако да сви имају сто одсто норму и плату, његова је порука.
– Разговарао сам са представницима ресорног министарства и имамо уверавања да ћемо тај проблем ријешити кроз продужени боравак, одласке у пензију. Такође, у школи има још много посла поред држања часова, то треба препознати и дати свакоме прилику да има пуну плату и сигурност у наредном периоду. Вјерујем да ћемо још неке активности моћи третирати као дио норме за све запослене – сматра он.
Синдикат саобраћаја и веза РС и наредне четири године предводиће Небојша Ђокић, који је већ одржао и састанак са ресорним министарством о лошем положају радника у “Поштама Српске”, првенствено платама.
– Тражили смо од министра подршку у побољшању материјалног положаја запослених у Поштама, преговори су у току, видјећемо какав ће ишод бити – говори Ђокић, подсјећајући да су просјечне плате у области саобраћаја на крају прошле године биле 740 КМ, а у поштама – 790 КМ.
То је око 200 марака мање у односу на просјечну плату у Српској.
– Да не говоримо о потрошачкој корпи, гдје плата у области саобраћаја учествује са 38,5 одсто. У Поштама имамо колективни уговор који је доста добро регулисао права радника, али морамо признати да су плате јако мале. То мора бити боље јер су обим посла и приходи повећани- оћењује Ђокић.
Што се тиче осталих области, каже, најтеже је стање у области превоза путника, јер нема добре воље међу послодавцима да значајније побољшају материјални положај радника.
– У протеклом мандату смо преговарали око усаглашавања колективног уговора. Камен спотицања је цијена рада, односно дефинисање плата, регрес и накнада за минули рад, остало смо, хајмо рећи, успјели некако усагласити – напомиње он.
Како пандемија јењава поново ће бити проблем са радном снагом, само побољшањем њиховог положаја послодавци могу очекивати да се то промијени.
– Они се одлучују да запосле и пензионере само да не повећају плату. Полако излаизимо из пандемије и морамо се вратити ка побољшању положаја радника- истиче Ђокић.
И у Синдикату грађевинарства и стамбено-комуналних дјелатности упозоравају да се очекује одлив радника у иностранство, поготово из сектора грађевинарства.
– Њих је у принципу само зауставило затварање граница и ситуација са корона вирусом. Али, сада постоји бојазан да ће људи поново наставити ићи вани – нагласила је реизабрана предсједница синдиката Драгана Врабичић.
Она подсјећа да су у овим дјелатностима у Српској ниске плате, у грађевинском сектору радници добијају испод 700 КМ, а у комуналном до 800 КМ.
– Наш приотитет јесте потписивање колективног уговора. Ми једноставно немамо вољу ниједног удружења послодаваца да преговарамо, али ја се надам да ће шватити да је то њихова обавеза и задатак и да ћемо потписати те колективне уговоре. На тај начин ћемо уредити сва права радника у овим дјелатностима, плате, заштиту на раду и остало – закључила је Врабичићева.
Скупштина Синдиката медија и графичара РС за свог предсједника поново је изабрала Николу Шобата, који је оцијенио да треба радити на унапређивању положаја свих колега.
– Посебан фокус имаћемо на нападе на новинаре и промјену става грађана који мисле да је то сасвим у реду. Усто, врло је важно да се истакне колико новинари, графичари и издавачи раде, да су на радним мјестима сатима након завршетка радног времена, да одмора и предаха немају ни празницима ни викендима, да имају лоше или никакве уговоре и неријетко немају уплаћене доприносе. Против свега тога се боримо и не одустајемо – рекао је Шобат по преузимању дужности.