Увиђајући значај и потребу за истинитим и правовременим информисањем војске и цивилног становништва, Кризни штаб Српске општине Илиџа на челу са Неђељком Прстојевићем је крајем маја 1992. године донио двије врло важне одлуке: Одлуку о оснивању Радио-телевизијске куће Српске општине Илиџа и Одлуку о оснивању новина Српске општине Илиџа. Првобитно предложен назив новина је био „Слово Илиџе“, али је одмах промијењен у „Српско слово“.
„Српско слово“ је било врло значајно за преношење важних информација са простора Српске општине Илиџа, али и шире. Новине су излазиле током цијелог рата. Биле су дио јединственог фронта борбе српског народа и Војске Републике Српске за истину и правду. Редакција „Српског слова“ је професионално обављала свој посао, а имала је велики број дописника који су правовремено извјештавали о свим битнијим догађајима са терена. Истовремено, преносећи истините и провјерене информације, „Српско слово“ је разоткривало лажи и дезинформације пласиране из муслиманских сарајевских медија који су током цијелог трајања сукоба водили специјални пропагандни рат против Републике Српске и српског народа.
Данас се често могу чути коментари како је „српска страна изгубила медијски рат“, што није далеко од истине. Камо среће да су наша руководства на свим нивоима Републике Српске и Србије више уважавала значај система информисања и да су више урадила по питању кориштења електронских и писаних медија за представљање праведне српске борбе за слободу и опстанак на овим просторима.
У данашњој објави приказујемо неколико насловних страна „Српског слова“ које су објављене током 1992. године, као и одлуке о оснивању радио-телевизијске куће и новина.
Поводом обиљежавања првих 30 година општине Српска Илиџа, читаоци ће имати прилику да, сваког петка, у 12 часова, погледају нови сет докумената или странице дневних новина, који је везан за период од 1992. до 1996. године, када је стварана Српска земља.
Преузимање текста или фотографија, без одобрења аутора је строго забрањено!