Скупштина дала коначно име - Република Српска

12.08.2022. 08:32
0
ИЗВОР: СРНА

Народна скупштина Српске Републике БиХ усвојила је у Бањалуци на данашњи дан 1992. године Декларацију о државном и политичком уређењу државе и донијела одлуку да промијени њен назив у - Република Српска.

Српска је претходно настала 9. јануара 1992. године као Република српског народа БиХ одлуком Скупштине српског народа у БиХ.

Општим оквирним споразумом за мир у БиХ, потписаним 21. новембра 1995. године, Република Српска је и међународно призната као један од два конститутивна ентитета БиХ.

Због сталних напада бошњачких сарајевских кругова на назив Република Српска, Народна скупштина Српске усвојила је 2008. године Закон о заштити назива Република Српска.

Деветог јануара 1992. године, прије било каквих ратних сукоба у БиХ, одлуком Скупштине српског народа у БиХ настала је Српска Република БиХ да би у августу 1992. била преименована у Републику Српску.

Према подацима пописа становништва 2013. године, у Републици Српској је живјело укупно 1.170.342 лица.

Резултати пописа показују да је у Српској укупан број домаћинстава био 408.825, а станова 584.261.

Коментари 0
Повезане вијести
Сутра исплата мјесечног борачког додатка и накнада корисницима социјалних давања Сутра исплата мјесечног борачког додатка и накнада корисницима социјалних давања
У Српској рођено 12 беба У Српској рођено 12 беба
Ускоро почетак рада погона за прераду кромпира у Рогатици Ускоро почетак рада погона за прераду кромпира у Рогатици
Најчитаније
  • Данас „Васкршње радости“ у Источној Илиџи
    15h 0m
    0
  • Сутра исплата мјесечног борачког додатка и накнада корисницима социјалних давања
    9h 58m
    0
  • Данас обиљежавање годишњице смрти чувеног др Лазе
    15h 1m
    0
  • "Васкршње радости" окупиле најмлађе суграђане (ФОТО)
    10h 54m
    0
  • Освештани темељи будућег Храма Светих апостола Петра и Павла у Подроманији
    5h 25m
    0