Ни шест мјесеци након што је у катастрофалном невремену у Доњој Јабланици, у општини Јабланица, погинуло 19 људи за то нико није одговарао, а питање је и да ли хоће.
Још је, наиме, нејасно шта су истражиоци утврдили по питању пословања каменолома изнад овог насеља, нити да ли неког терете за ову страшну трагедију која се догодила у ноћи између 3. и 4. октобра.
Форензичари су, подсјетимо, утврдили да је за жртве било кобно запушење гркљана и душника земљом и муљем, или су страдале од механичких повреда, тј. тешких прелома од стијена и другог материјала који је падао по њима.
Иначе, неформална група студената "Хоће л' та промјена" најавила је да ће 9. априла овим поводом одржати протест у Сарајеву, испред зграде Владе ФБиХ.
Студенти напомињу да Влада ФБиХ још није одговорила на њихове захтјеве који се односе на катастрофалне прошлогодишње поплаве. Како наводе, Влада ФБиХ "одговорна је за стање у Доњој Јабланици, Коњицу, Фојници, али и осталим подручјима погођеним у октобарским клизиштима и поплавама".
- Не само што Влада ФБиХ није одговорила на наше захтјеве, већ није одговорила ни на захтјеве и молбе становника ових подручја. Посебно је то видљиво у Доњој Јабланици, гдје су нам мјештани потврдили да их нико из Владе ФБиХ није посјетио, већ тек након поправке дијела жељезничке пруге, како би се усликали. То је све. Разлог због којег излазимо на протесте је катастрофално стање у које су доведени становници Доње Јабланице, као и околине Фојнице и Коњица. Стање у Доњој Јабланици је поражавајуће - истичу они.
Подсјећају да је у октобру 2024. године 29 особа, укључујући двије нерођене бебе, изгубило животе у поплавама које су задесиле околину Јабланице, Коњица и Фојнице.
Из Кантоналног тужилаштва ХНК кажу да су поступајући тужиоци у сталном контакту са вјештаком геолошке струке и да је сачињавање налаза вјештака још у току.
- Поред тога, тужитељи настављају са подузимањем других истражних радњи у овом предмету - речено је за "Независне новине" из овог тужилаштва, одакле су подсјетили на своје раније саопштење.
Раније су, наиме, навели да тим њихових тужилаца "стручно и на професионалан начин предузима све законом прописане мјере и радње из своје надлежности", с посебним акцентом на природну елементарну непогоду и на евентуалну одговорност и улогу људског фактора.
- Након обављених обдукција тијела смртно страдалих особа, утврђено је да је смрт код већине страдалих наступила усљед гушења земљом и сличним садржајем - рекли су из Кантоналног тужилаштва ХНК.
Како су додали, по наредби суда, а под надзором Тужилаштва ХНК, истражиоци полиције су изузели пословну документацију из Министарства привреде ХНК, а која се односи на фирму "Сани" д.о.о. Јабланица, у чијем саставу је наводно био и поменути каменолом.
- Исто тако, изузета је и одређена пословна документација из фирме 'Сани' Јабланица и у току је њена анализа - навели су из Тужилаштва ХНК.
Наређена су, како су навели, и бројна вјештачења, и то по вјештацима рударске, геодетске и геолошке струке, те су прикупљени и подаци од Федералног хидрометеоролошког завода, као и подаци од других институција и служби за којима се указала потреба.
- Такође, наложено је и извршено 3Д скенирање терена са 'лидаром' из ваздуха на ширем подручју Доње Јабланице, с циљем утврђивања количине и запремине покренуте земљане масе и њене масивности, те утицаја на разорне посљедице, односно трагедију. Овај снимак се користи за даља вјештачења по вјештаку геолошке струке - навели су, између осталог, из Тужилаштва ХНК.
У току су, како су навели, истражне радње, које имају за "циљ утврђивање основа сумње о почињење кривичног дјела, те да се рад на овом предмету континуирано обавља, а да ли ће доћи до подизања оптужнице, зависиће о резултатима провјера, налаза вјештака и доказа који ће бити прикупљени".