Снижења која скупо коштају

26.07.2021. 10:51
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Због сезонских снижења која су у току, грађани хрле у трговине и тржне центре како би издвојили нешто мање новца за ствари које им се свиђају или им требају, али та снижења су често само мамац и неријетко се изненаде када уђу унутра и схвате да цијене и нису баш онакве како су представљене, истичу из удружења потрошача у БиХ и упозоравају купце да буду опрезни приликом куповине на попустима.

Купцима су привлачни и натписи у излозима, као што су: "2 за 1", "3 за 1", што је, према ријечима Гордане Булић, предсједнице Удружења потрошача "Клуб потрошача" Тузланског кантона, добар трик, јер када то потрошач види, већа је вјероватноћа да ће ући у радњу.

- Купац ће, када види овакав натпис, ући у радњу, а самим тим је и већа вјероватноћа да ће, ако уђе, и купити нешто, него ако уопште не уђе у радњу - казала је Булићева за "Независне".

Истиче да би тиме требало да се позабаве инспекцијске службе, јер је прописано када и на који начин се може оглашавати када је роба на распродаји.

Муриса Марић, извршна директорица Удружења грађана ДОН Приједор, истиче да често покрећу акције како би се дошло до свих који несавјесно послују када су у питању попусти 1+1 гратис.

"Сваки гратис мора заиста бити гратис, не може бити, као што смо некад имали случајеве, да је пуна цијена, односно да је разлика између праве цијене и тренутне цијене само пет фенинга", казала је Марићева за "Независне".

Према њеним ријечима, раније је било више оваквих ситуација, али вјерује да их има и сада, иако је, како каже, у овом шаренилу и количини производа, врло тешко пропратити све те гратисе и уопште сва снижења.

Једна Бањалучанка каже да је ушла недавно у једну продавницу обуће и да је нашла ципеле на снижењу, а онда видјела испод праву цијену која је била нижа од те на снижењу.

- Продавачица је на моје питање зашто је то тако покушала нешто да закамуфлира причом о калкулацијама цијена, а ја сам се само окренула и изашла из радње. Иначе, куповина на снижењима некад ме скупље коштала него да сам куповала кад нису биле наводне акције, јер нисам опрезна - рекла је ова Бањалучанка.

Из Инспектората РС су за "Независне" потврдили да је Републичка тржишна инспекција у овој години контролисала цијене 1.860 пута те да су код пет одсто случајева утврдили неправилности, које су се најчешће односиле на истицање цијена, а у смислу да цијене нису биле видно истакнуте и лако доступне потрошачима.

- Догађало се да инспектори повремено утврде да су трговци објавом акције типа 1+1 гратис обманули потрошаче у погледу цијене производа која је нудила наводне 'погодности', а чиме су их навели да купе производ који можда иначе не би - наводе из Инспектората РС.

Као примјер наводе козметичке производе гдје је истакнута цијена од 12,40 КМ за два производа од којих би један требало да буде гратис, јер је тако и оглашено од стране трговца.

- Увидом у појединачне цијене у пословним књигама утврђено је да цијена једног производа износи 9,30 КМ, а другог 4,95 КМ, што заједно износи 14,25 КМ. Иако у конкретном случају постоји разлика у цијени, јер су појединачни производи скупљи за око двије КМ, трговац је ипак обмануо потрошача, јер други производ није био гратис, као што је наведено - наводе из Инспектората РС.

Булићева је истакла да и роба која долази у БиХ из високоразвијених земаља није често првокласна.

Та роба је, како каже, из претходне сезоне, они је тамо пакују у велике теретне кутије и продају на килограм.

- Када та роба дође код нас, ако се не прода у сезони, временом промијени боју, остари, тако да су те распродаје масовне. Потрошачи због тога морају бити опрезни када купују ту робу - упозорила је Булићева.

Према ријечима Марићеве, у овом периоду долази велики број људи из дијаспоре, тако да је сада, с обзиром на гужве, тешко пропратити куповине.

- И због свакодневног тихог поскупљена производа тешко је доћи до тога шта је заиста на снижењу, да ли је то то роба која је стварно на снижењу или је она достигла неке друге цијене - казала је Марићева.

Из удружења потрошача истичу да често упозоравају потрошаче да све добро прегледају када купују, да буду рационални те да узму рачуне, јер, како кажу, код нас је навика да се често купује импулсивно и без размишљања и провјеравања.

Колике су казне

Из Инспектората РС истичу да је Законом о заштити потрошача прописана казна за трговца као правно лице у износу од 2.000 КМ до 10.000 КМ уколико снижења, распродаје или акцијске продаје не спроводе у складу са законом.

Казне су од 800 КМ до 4.000 КМ за одговорно лице у правном лицу и од 1.000 КМ до 5.000 КМ за трговца који је организован као предузетник.

Коментари 0
Повезане вијести
Упозорење на јак вјетар, кишу и снијег Упозорење на јак вјетар, кишу и снијег
МУП РС упозорава: Пажљиво читајте услове приликом онлајн плаћања на сајтовима МУП РС упозорава: Пажљиво читајте услове приликом онлајн плаћања на сајтовима
Лажна "Тему" апликација краде податке о картицама Лажна "Тему" апликација краде податке о картицама
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    20h 55m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    19h 19m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    5h 17m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    18h 11m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    16h 43m
    2