Њемачка организација ТУВ је прије извјесног времена објавила је статистику квалитета и поузданости половних аутомобила. Ови бројеви засновани су на милионима обављених техничких прегледа и дају одговор који аутомобили се најмање кваре.
У периоду од јула 2020. до јуна 2021. године ТУВ је урадио технички преглед 9,6 милиона аутомобила. Међу њима су била 222 модела, подијељена у пет старосних група, при чему је чак 18 одсто аутомобила показало значајне недостатке због којих није прошло преглед. То је смањење од два одсто у односу на годину раније, пише Курир.
Удио аутомобила који су на техничком прегледу показали мање кварове пао је за 0,5 процентних поена на 9,1 одсто. Јоаким Бихлер, генерални директор ТУВ, каже да то с једне стране говори о дужем вијеку трајања возила, а с друге стране, видљива је повезаност с пандемијом вируса корона, пошто су власници током изолације имали више времена за одржавање својих аутомобила. Притом, више млађих половних аутомобила остало је на њемачком тржишту умјесто да се продају у иностранству.
Што се тиче старосних група, резултат је очекиван - старији аутомобили показују већу стопу кварова. Главни преглед није прошло 12,4 одсто возила старијих од шест година, 17,5 одсто возила старих између осам до девет година и 22,8 одсто возила старих између десет до једанаест година, наводи се у статистици њемачке организације.
Просјечна старост аутомобила у Њемачкој, према Федералној управи за моторни саобраћај, тренутно износи 9,8 година. У 2011. просјек је износио 8,3 године, а 42 посто регистрованих аутомобила тренутно је старије од 10 година.
Што се тиче модела, побједник је „mercedes GLC“ са стопом кварова од 1,5 одсто. Одмах иза њега налазе се мерцедес Б класе (1,9%) и „Volkswagen T-Roc“ (2%). „Audi Q2“ (2,1%) побјеђује у старосној групи од четири до пет година старости, док је „Porsche 911“ (3,3%) најбољи у групи од шест до седам година.
„Audi TT“ се најмање квари код возила старих између осам до девет година.
Према класама аутомобила, побједник међу најмањим возилима је „Opel karl“ с 3,4 одсто кварова, док је у класи малих аутомобила најпоузданији „Audi А1“ (2,9%). Међу компактним моделима најмање се квари „мерцедес А класе“ (2,5%), у средњој класи „мерцедес Ц класе“ (2,5%), и код моноволумена „мерцедес Б класе“.
Најлошије резултате у микро класи показује „Hyundai I10“ (6,5%), док је у класи малих аутомобила то „Seat ibica“ (5,4%). У компактној класи најгора је „Dacia Logan“ (10,4%). У средњој класи то је „Ford Mondeo“ са 6,8 одсто, а код СУВ-ова „Dacia Duster“ (11,4%). Најлошијим моноволуменом показао се „Ford Galaxy“ (7,5%).
Са друге стране, ту је и статистика њемачког ауто клуба АДАЦ.
АДАЦ је направио статистику за чак 109 модела возила, старих од 3 до 10 година. У обзир нису узимани проблеми као што су погрешно наточено гориво или празан резервоар, јер су за њих одговорни искључиво возачи.
У овом ауто-клубу истичу да су оцјене само смјернице. Неславно прво мјесто по непоузданости заузима аутомобил ниже средње класе: 10-годишња „Kia Ceed“ са стопом квара од 52,7 промила.
Треба споменути да су новије Кије готово без кварова, али на старијим моделима има много проблема. Најчешће грешке – осим акумулатора – односиле су се на алтернатор, пумпу за гориво, разводни ланац и свјећице.
„Hyundai i20“ показује сличну слику кварова. Уз свјећице, неисправне контакт-браве такође су у више наврата одговорне за кварове.
У „Seat Alhambri“ и „VW Sharanu“ кварови су се догађали натпросечно често у практично свим годиштима – главни су узроци рециркулација издувних гасова или убризгавање AdBlue-а.
„Smart Forfour“, који се продаје од 2015. године, изгледао је лоше захваљујући отказивању акумулатора.
„Opel Insignia“, „Nissan Qashqai“, „Ford S-Max“, kao i „Renault Kangoo“ имали су доста проблема. „Kangoo“ је имао проблема са електриком.
Велики број возила „Audija“ i „BMW-а“ нема озбиљније проблеме. На примјер, А3, А4, А5, Q3 и Q5 су изузетни поуздани.
„BMW“ Серије 1, 2, 3, 4, X1, X3, као и Мини су веома поуздани. Одмах иза, са мало више кварова, налазе се „Mercedesovi“ модели A, CLA, GLA као и C-klasa, GLC i GLK.