Споменик на Kопиту је опомена

20.10.2024. 19:21
1
ИЗВОР: srna.rs

На планини Копито у близини соколачког села Сијерци данас је освештан споменик за 97 бораца Церског четничког корпуса Азбуковачке бригаде погинулих у овом селу у борбама са партизанским јединицама у октобру 1943. године.

Споменик је освештао протојереј-ставрофор Илија Чупић након чега су окупљени прислужили свијеће и помолили се Богу за покој душа погинулих.

Професор историје Лазо Одовић из Сокоца рекао је да су ови борци 1943. године положили живот "за крст часни и слободу златну", те истакао важност преношења истине о њиховом страдању будућим генерацијама.

Карађорђе Ристановић, син четничког војводе Косте, на Копито је дошао из Азбуковице код Љубовије да ода почаст погинулим припадницима Азбуковачког одреда на Копиту, носећи са собом све невоље које је комунистичка власт нанијела његовим родитељима, којима је он у родном селу подигао Манастир Свете Тројице у Бијелим Водама код Љубовије.

Он је, обраћајући се окупљенима код споменика погинулим припадницима четничког одреда, говорио о хапшењу његовог оца осуђеног на 20 година строгог затвора са принудним радом, након чега су му била ускраћена сва грађанска и политичка права осим родитељских за једанаесторо дјеце, од којих је њему као најмлађем са муком дозвољено да понесе име Карађорђе.

- Слава Богу да је мјесто страдања младих војника Азбуковачког одреда обележено и да не заборавимо оне који су дали оно највредније - своје животе за Републику Српску, Србију и за српство, за крст часни и слободу златну, а то је живот - изјавио је Ристановић.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић истакао је, обраћајући се окупљенима код споменика на Копиту, да је ово мјесто страдања веома значајно јер Срби треба да се сјећају догађаја у коме је брат убијао брата због двије идеологије.

- Чувајмо се, браћо, и будимо сви ко један, био неко више или мање богат у овом материјалном, небитном свијету - изјавио је Ћосић.

  • Слика
  • Слика

Фото: srna.rs 

Начелник општине Соколац Милован Бјелица подсјетио је присутне да је Романија увијек била поносна и слободарска, али да је у Другом свјетском рату подијељена, посебно од 1943. године, на четнике и партизане, што је довело до братоубилачких сукоба и погибија.

Он је нагласио да почетком минулог Одбрамбено-отаџбинског рата у српском народу није било подјела и да су сви стали под једну заставу, те да је резултат те слоге Република Српска.

Вијенце на споменик погинулим српским војницима положиле су делегације Равногорског покрета отаџбине Српске, Сарајевско-романијског округа, Борачке организације општине Соколац и Удружења гардиста Главног штаба Војске Републике Српске.

Подизање споменика на Копиту у мају 2023. године и данашње освештање организовао је Равногорски покрет отаџбине Српске, Општински одбор Соколац.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Kiki 21.10.2024. 01:03
    Malo ko zna šta je tad bilo, treba i objasniti.. Četnici su opkoliĺi ustaše u Sokocu i trebali da ga zauzmu, a partizanin ih napadaju noću i razbijaju.Dakle, spasavaju ustaše. To je bila velika četnička ofanziva koja je u planu imala da se oslobodi Sarajevo.
Повезане вијести
Језива саобраћајна незгода код Приједора Језива саобраћајна незгода код Приједора
Судар три возила, једно лице повријеђено Судар три возила, једно лице повријеђено
Ускоро обавезне зимске гуме: Вулканизери подигли цијене Ускоро обавезне зимске гуме: Вулканизери подигли цијене
Најчитаније
  • Пале: Ухапшено лице због наношења тешких тјелесних повреда
    21h 42m
    0
  • Крвава бајка – масовно стријељање ђака у Крагујевцу
    22h 53m
    3
  • „Пуцајте, ја и даље држим час“ - Херојска прича о страдању професора из Крагујевца
    22h 26m
    9
  • Најављени прекиди у испоруци електричне енергије
    12h 12m
    0
  • У „Бајадери“ пронађени црви
    22h 1m
    1