Директор Архива БиХ Данијела Мрда и ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић данас су у Сарајеву потписали споразум о сарадњи ове двије институције којим се омогућава приступ архивској грађи истраживачима овог универзитета за израду стручних и научних радова.
- Архив БиХ у свом фундусу од 16 километара грађе свакако има шта да понуди истраживачима Универзитета у Источном Сарајеву и његовим сарадницима, као и свима другима заинтересованим за истраживачки рад из различитих области - истакла је Мрда.
Према њеним ријечима, овај споразум изузетно је важан за научне и академске мисли, као и млади и стручни кадар који се школује на Универзитету у Источном Сарајеву.
- Један од радних циљева Архива БиХ је да ову установу учинимо апсолутно инклузивном - навела је Мрда и додала да је у реду приоритета Архива рад са студентима и њиховим професорима са различитих факултета - закључила је Мрда.
Она је истакла да је рад на архивској грађи јако важан јер су архиви чувари историје сваке земље, па тако и БиХ, а из богатог и разноликог фундуса Архива сигурна сам да ће изаћи капитална историјска и научна дјела.
Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић изразио је задовољство потписаним споразумом, истичући да се од сада Универзитету званично отвара приступ грађи Архива БиХ која садржи важне податке.
- Имајући у виду да се на Универзитету у Источном Сарајеву изучавају историјске науке, ово ће посебно бити важно за наш Филозофски факултет, односно студијски програм историју и археологију, али и за све друге факултете. Мислим да сви ми овдје можемо наћи податке који су важни и за науку и за струку - нагласио је Кулић.
Наводећи да се архиви сами по себи баве истином, Кулић је констатовао да је у списима које чува Архив БиХ записана истина о развоју историје, културе, умјетности на овим просторима, што је насушна потреба за Универзитет у Источном Сарајеву.
- Јако је важно што ће наши наставници и истраживачи, студенти који буду радили мастер и докторске радове имати приступ огромној бази података Архива - додао је Кулић.
Он је истакао и значај потписаног споразума за новоосновани Институт за историју при Универзитету у Источном Сарајеву и утврђивање истине која се десила на овим просторима.
Потписивању споразума присуствовао је и градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић који је оцијенио да се овај споразум издваја од многих других јер ће омогућити студентима и свима онима који се баве науком на Универзитету у Источном Сарајеву да користе веома значајне податке којима располаже Архив БиХ.
- Имајући нашу сарадњу са обје ове институције ово ће много значити и одсјеку Града Источног Сарајева који се бави културом сјећања и памћења, који ће моћи користити податке које истраживачи са Универзитета прикупљају за израду одређених студија - објаснио је Ћосић.
Он је навео да ће бити искориштена прилика да се дође у увид онога чиме располаже Архив БиХ, а тиче се улоге и значаја прије свега српског, али и осталих народа на овом простору.
Јасно ће се разјаснити генеза стварања и изградње Сарајева, свега онога што је у вези са Србима у Сарајеву и данас у Источном Сарајеву. Јасно ћемо доказати колики је допринос нашег народа у стварању овога гдје смо данас, не умањујући значај ниједног другог народа - додао је Ћосић и закључио да ће имплементацијом споразума бити побијене неке погрешно постављене тезе и да ће бити креирана права истина.