Срби повратници у Санском Мосту, као и у осталим дијеловима ФБиХ ,имају исте проблеме. Насеља у којима живе углавном су без воде, струје, али и асфалтираног пута, а таква инфраструктура одувијек је била кочница за враћање људи на своје огњиште.
- Некада прије рата у Санском Мосту живјело је око 30.000 Срба, а данас их има свега 1.200, углавном старије животне доби. Млади се ријетко враћају, јер тешко проналазе запослење - казао је "Гласу Српске" Драган Праштало, који је након завршеног Правног факултета одлучио да се врати у свој родни град.
Како даље наводи успио је обавити и приправнички стаж у општинском суду у Санском Мосту, али је због немогућности сталног запослења био приморан напустити свој родни крај.
- Иако ми је то тешко пало, преселио сам се у Дрвар гдје сам нашао посао, а однедавно радим у Босанском Грахову као помоћник начелника. Ипак, напуштање мог завичаја остаје болна тачка у мом животу - испричао је Праштало.
Иако је промијенио адресу становања Сански Мост редовно посјећује и разговара са малобројним Србима повратницима о проблемима са којима са суочавају.
- Проблеми српских повратника у Санском Мосту су бројни. У појединим селима недостају основни услови за живот, као што су струја, вода, а путеви су тек у катастрофалном стању. Већина путева су макадамски и слабо одржавани, што додатно отежава свакодневни живот - казао је Праштало.
Због лоше инфраструктуре, наводи он, људи из руралних подручја тешко долазе до љекара, апотеке и продавнице како би набавили основне животне намирнице.
- Српски повратници живе у тешким условима ослањајући се на пољопривреду или скромне пензије које су остварили. Нажалост, њихове проблеме не интересује ни локалне власти, ни сам Кантон, али ни федералне институције - казао је Праштало.
Срба одборника у Општинском вијећу, наглашава Праштало, нема ниједног и тиме је немогуће указати на све потешкоће са којима се суочавају повратници.
- Апелујем на власти у Српској и Србији да помогну српским повратницима у Санском Мосту. Потребно је да се кроз удружења и друге институције пружи материјална и финансијска подршка овим људима. Без подршке и заједничког дјеловања судбина српских повратника у Санском Мосту остаје неизвјесна. Потребна је солидарност како би се очувало присуство Срба на овим просторима и омогућио им достојанствен живот - закључио је Праштало.
Према попису из 1991. године, у Санском Мосту је живјело око 27.000, а данас је тај број пао на нешто више од 1.000 Срба или око 400 домаћинстава.
У повратничким селима Дабар и Градновци, која су удаљена нешто више од десетак километара од Санског Моста, данас је демографска слика поражавајућа.
- Млади се никада нису ни вратили, само они старији. Не патимо од сиромаштва колико од самоће и лоших услова за живот. Из дана у дан све је мање људи. Стари умиру, а села се гасе - наводе мјештани ових села.
Ништа боље није ни у селу Јелашиновци које је тридесетак километара удаљено од Санског Моста, гдје мјештани наводе да су услови за живот у овом подгрмечком крају у најмању руку претешки.
- Тешко живимо, пут је никакав. Продавница је удаљена 12 километара и то је једна једина. Како стари умиру, куће остају закључане. Више има празних кућа него што има становника. Село изумире, за пет година неће бити десет домаћинстава. Нема овдје ништа, овдје живота нема, одавно је стао - наводе малобројни мјештани овог села.
У овоме селу живи седамдесетак мјештана, а највећи број њих је у поодмаклој животној доби. Искључиво се баве пољопривредном производњом, узгојем оваца и музних крава, а једино богатство им је, како наводе, плодна земљa.
Апел за помоћ
Драган Праштало је овом приликом упутио и пале за помоћ српском повратнику Милораду Аничићу којем је недавно изгорјела кућа, а који живи у селу Илиџа.
- Позивам и власти у Српској и Србији да помогну обнову куће Милораду Аничићу, који није у могућности да је обнови властитим средствима. Кров над главом му је хитно потребан, али и финансијска помоћ - поручио је Праштало.
Храм у Шушњарима
Предсједник РС Милорад Додик у августу ове године изјавио је да се мора отпочети градња храма у Шушњару, код Санског Моста који ће трајно свједочити да је ту током НДХ почињен геноцид над Србима.
- Свједоци смо да народ који жели да живи са нама хоће да ту етикету наметне Србима, рачунајући на неке од нас да бисмо могли бити наивни. Као да није било ни историје нити страдања. Нуде нам да будемо у БиХ, а сматрају да немамо право на Републику Српску. Да смо тада имали Српску не би било Шушњара и других стратишта - рекао је Додик у августу у обраћању поводом 83 године од усташког злочина над 5.500 Срба и 50 Јевреја.
Маријана Миљић Бјеловук