Лептоспироза је, према дефиницији Свјетске здравствене организације (СЗО) озбиљна заразна болест коју узрокује бактерија лептоспира, а на људе се најчешће преноси контактом са загађеном водом или урином инфицираних животиња – нарочито глодара попут пацова.
Иако се може јавити током цијеле године, најчешће се региструје у топлим и влажним мјесецима, када су услови за ширење инфекције најповољнији.
На подручју Кантона Сарајево проглашена је епидемија лептоспирозе, а у Републици Српској од почетка године регистровано шест случајева лептоспирозе.
Како долази до заразе лептоспирозом?
Инфекција се преноси преко оштећене коже или слузокоже, посебно у случајевима када људи бораве у поплављеним подручјима, раде са стоком или се купају у загађеним ријекама и језерима. Најчешћи путеви преноса лептоспирозе укључују директан контакт са урином или ткивом инфицираних животиња (најчешће глодара – мишева и пацова, али и домаће стоке и дивљих животиња), као и индиректан контакт с контаминираном водом, земљиштем, храном, предметима или купањем у загађеним стајаћим водама.
Пренос са човјека на човјека дешава се веома ријетко.
Ризичне групе укључују:
- Пољопривредне раднике
- Риболовце и кампере
- Раднике у канализацији и отпадним водама
- Власнике домаћих животиња
Симптоми лептоспирозе
Симптоми се обично јављају између 5. и 14. дана али је могуће и у распону од два до 30 дана након излагања и могу укључивати:
- Високу температуру и дрхтавицу
- Интензивну главобољу и болове у мишићима
- Повраћање, црвенило очију и, у тежим случајевима, жутицу
- Оштећење бубрега и јетре (Weilov синдром у најтежим случајевима)
Лијечење и превенција лептоспирозе
Лептоспироза се лијечи антибиотицима, а рана дијагноза је кључна за брз опоравак. Најчешће се користе доксициклин и пеницилин, у зависности од тежине симптома.
Превентивне мјере укључују:
- Ношење заштитне опреме при раду у ризичним условима
- Избјегавае купања у потенцијално загађеним водама
- Дератизација (сузбијање глодара
- Вакцинација домаћих животиња
Лептоспироза може имати озбиљне посљедице по здравље, али је уз адекватну заштиту и брзо препознавање симптома могуће спријечити теже компликације.
Препоручује се континуирани надзор и успостава система за пријављивање случајева.