Уназад годину дана, трошак хране из синдикалне потрошачке корпе за четворочлану породицу скочио је за чак трећину, док је просјечна нето плата у овом периоду у Српској порасла за тек нешто више од 17 одсто.
Према подацима Савеза синдиката Републике Српске, потрошачка корпа је у децембру 2022. коштала 2.381 марку, од чега се на храну односило чак 1.053 КМ или безмало половина укупног трошка мјесечног живота једне породице.
У истом мјесецу 2021. потрошачка корпа је коштала 2.031, а храна 794 КМ, што значи да једну породицу овај трошак сада кошта 260 КМ више.
У овом периоду, просјечна плата је са 1.038 порасла на 1.217 марака или за 179 КМ.
У години која је иза нас највише су поскупјели храна и гориво, без назнаке да би у скорије вријеме могло доћи о појефтињења ових роба.
Нафташи најављују да ће, након једног периода мировања, цијене горива на пумпама у Српској поново бити кориговане навише у наредним данима, али и седмицама.
Грађани упозоравају да су на измаку финансијских снага, те да ће и најмања поскупљења бити удар на егзистенцију многих.
– У истом периоду лани живјело се кудикамо боље него сада. А тек са руско-украјинским ратом дошла је криза коју нисмо могли ни сањати и која никако да попусти. Плате јесу нешто расле, али у јавном сектору, док је мало који приватник одријешио кесу. А цијене само скачу! Неке намирнице су и скоро дупло скупље, док је о цијенама горива сувишно и говорити. Цијене хране јесу кратко вријеме лани мировале, али су опет кренула поскупљења, и то она редовна. Сви се произвођачи и трговци жале на пораст некаквих трошкова, а за обичног човјека никога није брига. Ако овако потраје, многи ће, нажалост, морати на јавни казан – поручује Миломир М, возач из Бањалуке.
Највише скочила цијена хране
Годишња инфлација у Српској у децембру је износила 13,6 одсто, У поређењу са истим мјесецом 2021, највећи годишњи раст цијена у децембру 2022. године забиљежен је код хране и безалкохолна пића, за 23,3 одсто, због раста цијена млијека и млијечних производи од 40,6 одсто. Слиједи раст цијена превоза за 17,4 одсто, због поскупљења превоза путника у авио саобраћају од 40,5 одсто, те горива и мазива за путничка возила од 21,7 одсто, подаци су Завода за статистику Републике Српске.
Пише: Маја Радоје