Да нова грађевинска сезона неимарима у Српској доноси пуне руке посла показује и податак да су лани у децембру издате 133 грађевинске дозволе, што је за око три одсто више у односу на годишњи просјек, а у предузећима овог сектора кажу да би он давно потонуо да није станоградње.
Према подацима Републичког завода за статистику, прошлог мјесеца у објектима за које су издате грађевинске дозволе предвиђена је изградња 791 стана, што је за 51,4 одсто више у односу на просјечан број станова предвиђених за изградњу у 2023. години.
Највише грађевинских дозвола прошлог мјесеца, израчунали су статистичари, издато је за новоградњу, односно 120, док је за доградњу и надоградњу издато пет дозвола, а седам за остале реконструкције.
Секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала при Привредној комори РС Миле Петровић истакао је за "Глас Српске" да је охрабрујуће то што је на нивоу прошле године издат већи број грађевинских дозвола.
- То нам говори да је потражња интензивнија него што је била годину раније. Веома добро је што, у мору проблема, потражња за становима прати понуду, јер је важно да сектор грађевинарства буде стабилан - казао је Петровић.
Додао је да би на основу досадашњих показатеља, односно према броју активних пројеката, обим посла требало да се задржи, ако не и повећа наредних мјесеци у области високоградње.
- Станоградња, која чини 70 одсто активности, спасава грађевински сектор. Тренутно имамо мањи застој с јавним инвестицијама, као што су путна инфраструктура и пројекти који се финансирају из републичког или буџета локалних заједница - рекао је Петровић.
Према његовим ријечима, слична ситуација је и у Европи, као и у свијету, а с обзиром на то да је људима потребан смјештај станоградња ће и у будућности бити најинтензивнији дио градње.
Власник грађевинске фирме "МиС инвест" из Требиња Миладин Стевић казао је да потражња за становима у најјужнијем граду Српске константно расте.
- Потражња, коју прати и понуда, је велика, јер смо близу мора због чега се многи одлучују на куповину стана управо у Требињу. Купци долазе са свих страна, од домаћег становништва до оних из дијаспоре, јер им одговара наша клима. Много купаца имамо и из ФБиХ - рекао је Стевић, додајући да квадрат новоградње у Требињу иде од 3.500 па до 6.000 марака.
Технички директор грађевинског предузећа "Враница" из Бањалуке Ненад Станишљевић истакао је да се грађевински сектор, захваљујући станоградњи, у Српској још држи.
- Међутим, тешко је очекивати да тако и остане, јер су све друге привредне активности у паду, уз то да остајемо и без стручне радне снаге. Довољно је да погледамо старосну структуру у нашој фирми, то су углавном старији људи, док је младих врло мало - казао је Станишљевић.
ПДВ
Директор компаније "Прода-монт" из Добоја Горан Продић истакао је да је у том дијелу Српске потражња за становима у стагнацији, као и цијене квадрата.
- Многи чекају закон који предвиђа поврат ПДВ-а на прву некретнину. Очекујем да ће по усвајању тог закона доћи до раста потражње за становима на подручју Добоја - казао је Продић, додајући да за наредни период имају много спремљених пројеката, због чега ће у овој години радити појачаним интензитетом.