Либијски град Дерна данас наставља бројати мртве након разорних поплава које су однијеле цијела насеља и оставиле иза себе хиљаде погинулих.
Више од 5.300 људи умрло је након што су два пуцања брана донијела разорне поплаве у источни град Дерну. Најмање 10.000 људи је нестало, а десетине хиљада је расељено.
Страхује се да је у катастрофалним поплавама у Дерни живот изгубило до 20.000 људи, рекао је градоначелник тог источног либијског града, а преноси BBC.
У разговору за саудијску телевизију "Al Arabiya" рекао је да процјењује да је 18-20 хиљада људи умрло кад су пукле бране, након чега је "цунами воде" однио цијела насеља у море.
Његова процјена заснована је на броју локалних заједница које су потпуно уништене поплавним водама.
Званичник УН-a рекао је да су и источна и западна влада затражиле међународну помоћ и међусобно се повезују и координишу напоре за помоћ жртвама поплава.
Међународно призната Влада националног јединства (ГНУ) смјештена је на западу земље у Триполију, а паралелна администрација дјелује на истоку, укључујући Дерну.
Европска комисија најавила је слање помоћи из Њемачке, Румуније и Финске у овај обални град на истоку Либије, гдје је ситуација драматична.
Европска унија деблокирала је почетну помоћ од 500.000 евра, а Уједињено Краљевство најавило је 1.16 милиона евра за задовољење најхитнијих потреба Либијаца.
У Дерни, коју је у недјељу погодила олуја Данијел, која је узроковала и пуцање брана, зграде су уништене, мостове је однијела вода, цијела насеља су потопљена, а улице су нестале, остављајући град непрепознатљивим.
Број мртвих и даље расте. Тијела умотана у деке налазе се на улицама, а друга се гомилају у камионе на путу до гробља. Лешеве од уторка наплављује и Средоземно море.
Власти се боје да би коначни број мртвих могао бити и пуно већи.
Званичник Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумјесеца (ИФРЦ) извијестио је о "огромном" броју смртних случајева који би се могао рачунати у хиљадама, с 10.000 несталих.
Према подацима Међународне организације за миграције (ИОМ), најмање 30.000 људи који су живјели у Дерни, граду од 100.000 становника, је расељено.
Дерна је сада доступна само кроз два улаза с југа, од уобичајених седам, а чести нестанци струје и прекиди телекомуникацијске мреже ограничавају комуникације, према ИОМ-у.
Око 3.000 људи такође је расељено у Ал Баyди и више од 2.000 у Бенгхазију, градовима даље на западу. Ово је најгора природна катастрофа која је погодила Киренајку, источну провинцију Либије, од великог потреса који је погодио град Ал Марј 1963. године.