Правни стручњаци подржавају иницијативу пооштравања кривичних санкција за најбруталније извршена кривична дјела, која је потакнута стравичним убиством Лане Биједић, али су мишљења подијељена у вези са роком њиховог трајања.
Министар правде Босне и Херцеговине Јосип Грубеша, потакнут насилном смрћу Лане Биједић, формирао је радну групу у чијој је надлежности измјена Кривичног закона у циљу пооштравања казни за најбруталније извршена кривична дјела усмјерена против дјеце, жена, старијих и немоћних особа. Није искључено ни увођење доживотне казне затвора.
Према постојећем Кривичном закону Босне и Херцеговине, за најтежа кривична дјела није предвиђен доживотни затвор, већ максималне казне.
Адвокат Дамир Алагић сматра да санкција мора имати свој вијек трајања па макар тај вијек био 150 година.
– Противник сам било каквих санкција које немају вријеме када оне истичу. Сигурно је потребно пооштрити санкције, на начин да се оне једна на другу довезују, или на неки други начин. У том случају, казна не би била доживотна, али би била 150 година. Због тога сматрам да свака санкција мора имати вријеме трајања предвиђено за одређено кривично дјело – рекао је Алагић за Кликс.
Наводи како је интенција код доношења свих затворских санкција да пруже шансу осуђенику, у смислу да затвор не буде сврха сам себи, него могућност враћања и интеграције у друштво.
– Све оно остало што се не може вратити на начин да може бити интеграција у друштво, то је ствар других установа, првенствено медицинских. По мени нормалан човјек врло ријетко може починити тако неко гнусно убиство, троструко, или нешто слично. Ту је ипак ријеч о поремећеним личностима – оцијенио је Алагић.
Правни стручњак Нурко Побрић поручује како је са стајалишта Европске конвенције за заштиту људских права и слобода доживотна кривична санкција допуштена.
– Забрањена је само смртна казна. Ствар је оцјене једне земље с обзиром на то колики је степен криминалитета, посебно када је ријеч о тешким кривичним дјелима. Убиство Лане Биједић је несумњиво тешко кривично дјело. У том контексту би било легитимно проматрати тај приједлог. Ја бих био више “за” увођење доживотне казне затвора него “против” – казао је Побрић за Кликс.
Подсјећа како је смртна казна била превиђена у ранијим кривичним законима, али да се ријетко доносила.
– Било би добро уколико би постојало кривично законодавство које би, у некој симболици, представљало пријетњу у превентивном смислу свим потенцијалним починиоцима тешких кривичних дјела, као што је свирепо убиство које се недавно десило – закључио је Побрић.