Потрошачи електричне енергије у Републици Српској од 1. јануара наредне године добијаће увећане рачуне уколико Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске одобри захтјеве за повећање мрежарине.
У Регулаторној комисији за енергетику Републике Српске, за Српскаинфо потврђују да је свих пет оператора дистрибутивног система ( „Електрокрајина” Бањалука, „Електро-Бијељина” Бијељина, „Електро Добој” Добој, „Електродистрибуција” Пале и „Електро-Херцеговина” Требиње) поднијело захтјев за одобрење тарифних ставова за коришћење дистрибутивне мреже за 2023. годину.
Ријеч је о мрежној тарифи у коју су укључени трошкови преносне и дистрибутивне мреже.
Регулаторна комисија
Међутим, одговор за колико је тражено повећање мрежарине нису добили, наводе из Српскаинфо.
- Регулаторна комисија не може дати информације о елементима захтјева с обзиром да су захтјеви у фази прегледања и није донесена одлука о покретању тарифног поступка. Уз одлуку о покретању тарифног поступка Регулаторна комисија дужна је и да изда обавјештење за јавност о основним елементима захтјева - каже за Српскаинфо Нада Ћеранић, шеф сектора за тарифе и тржиште у Регулаторној комисији за енергетику.
У складу са Тарифном методологијом, Регулаторна комисија ће, како додаје, након прегледа достављених захтјева и документације, као и евентуалних допуна, донијети одлуку о провођењу тарифног поступка и одржавању јавних расправа, те издати обавјештење за јавност.
- Коначна одлука по захтјевима оператора дистрибутивног система биће донесена до краја ове године - открива Ћеранићева.
Мрежарина
Учешће мрежарине је највеће на рачунима које грађани плаћају за потрошену електричну енергију.
Она се обрачунава по потрошеним киловатима и за двотарифно бројило код домаћинстава износи 0,0624 КМ и 0,0312 КМ, те је одређен фиксни износ од 5,66 КМ за обрачунску снагу, а износи су исти код свих оператора.
Тако је једно домаћинство из Бањалуке које је добило рачун за април у износу од 44,67 КМ за трошкове мрежарине платило 25,66 КМ (без ПДВ).
Дакле, мрежарина у рачуну за електричну енергију учествује са 48,34 одсто.
Ступањем на снагу Закона о електричној енергији, електродистрибутивна предузећа у систему „Електропривреда Републике Српске“ од 2021. године дјелују као оператори дистрибутивног система (ОДС) који су одговорни за развој, изградњу, одржавање и управљање дистрибутивним системом.
- Дјелатност дистрибуције електричне енергије, као нетржишна мрежна дјелатност од општег интереса, у потпуности је регулисана и приход остварује из накнаде за коришћење дистрибутивне мреже и накнаде за прикључење на дистрибутивну мрежу, чију висину утврђује Регулаторна комисија за енергетику - кажу за Српскаинфо у дистрибутивним предузећима.
Методологија
Напомињу да је по Методологији Регулаторне комисије ОДС-овима стављено у обавезу да захтјев за провођење тарифног поступка за утврђивање накнаде за коришћење дистрибутивне мреже поднесу најкасније до 30. априла посљедње године претходног тарифног периода.
- Тарифни поступак се проводи с циљем утврђивања одобреног прихода који дистрибутери морају прикупити наплатом наведених накнада, како би могли обављати дјелатност у складу са обавезама прописаним Законом. Један од циљева Закона о електричној енергији је обезбјеђење сигурног, поузданог и ефикасног рада, одржавања и развоја дистрибутивног система и пружање прописаног квалитета услуга дистрибуције електричне енергије. У том смислу, законска је обавеза и одговорност органа управљања ОДС-а да на бази објективног сагледавања трошкова поднесу захтјеве за провођење тарифног поступка - додају у дистрибутивним предузећима а преноси Српскаинфо.
ШТА КАЖУ ПОЛИТИЧАРИ?
Представници власти у Републици Српској у посљедње вријеме често истичу да је струја у Српској најјефтинија и да неће поскупјети. Грађанима поручују да могу бити „мирни” барем када је у питању електрична енергија, односно да рачунају на стабилност у снабдијевању, али и цјеновну. Међутим, нико није спомињао трошак мрежарине, која се плаћа заједно с електричном енергијом.