Сутра наставак суђена за злочине над Србима у Калиновику

09.03.2020. 11:14
0
ИЗВОР: Srna

Суђење генералу такозване Армије БиХ Рамизу Дрековићу за ратни злочин над српским цивилима у Калиновику 1995. године биће настављено сутра у Суду БиХ.
Према оптужници, Дрековић је у прољеће 1995. године издао директну, строго повјерљиву наредбу артиљеријским јединицама на ширем подручју општине Коњиц да изврше неселективно гранатирање Калиновика, насељеног Србима.

У оптужници је наведено да је у гранатирању током маја и јуна 1995. године убијено петнаестогодишње дијете, а теже и лакше рањено више дјеце и одраслих, те разорено више објеката.

На рочишту одржаном 25. фебруара, свједок Тужилаштва БиХ Есад Рамић испричао је да је у то вријеме његов задатак на Бјелимићима у општини Калиновик био да, уз логистику коју је добио, спријечи заузимање бјелимичког платоа.

Рамић, који је бивши командант истуреног командног мјеста Четвртог корпуса такозване Армије БиХ на подручју Бјелимића, рекао је да је на то подручје послат да уведе ред и организује јединице да по одобреном плану команде корпуса одбране бјелимички плато од напада српске војске.

Он је навео да је на Бјелимићима био од марта до средине маја 1995. године по наређењу Дрековића, који је био командант Четвртог корпуса.

Рамић је потврдио да су због лимитираног артиљеријског наоружања, тражили помоћ од Првог корпуса који је имао много бољу артиљерију.

- Циљеви су били нумерисани, а број расположивих граната ограничен тако да се није могло нити смјело самоиницијативно дејствовати - објаснио је Рамић.

Суђење је заказано за 13.00 часова.

Коментари 0
Повезане вијести
Свједок Благојевић: Убили су ми оца испред куће у Јошаници Свједок Благојевић: Убили су ми оца испред куће у Јошаници
Пиплица: Oчекујем правду и осуђујуће пресуде хрватским пилотима Пиплица: Oчекујем правду и осуђујуће пресуде хрватским пилотима
Саслушана четири свједока у суђењу за удес у којем је погинуо новинар Горан Маунага Саслушана четири свједока у суђењу за удес у којем је погинуо новинар Горан Маунага
Најчитаније
  • Ни достојнијег човјека, ни љепшег споменика: Годишњица смрти Петра Првог Карађорђевића
    6h 43m
    19
  • Славна историја нашег заборава - Заборављена српска гробља и споменици у Хан Пијеску
    5h 23m
    1
  • Драгутин Димитријевић Апис: Црна рука која је промијенила Србију
    6h 40m
    0
  • Универзитетска болница Фоча – нова процедура у лијечењу рака јетре
    20h 33m
    0
  • Катић: У току реализација пројеката вриједности више од пет милиона КМ
    19h 12m
    0