Сутра Света литургија у Старој цркви на Башчаршији

09.12.2024. 19:40
0
ИЗВОР: katera.news

У Старој цркви Светих архангела Михаила и Гаврила на Башчаршији у Сарајеву сутра ће, на празник Светог Јакова Персијанца, бити служена Света литургија.

Литургија ће бити служна у 8.00 часова.

Дијелове моштију Светог Јакова Персијанца налазе се у овом храму, а поклонио их је митрополит Христофор 1671. године.

Свети мученик Јаков Персијанац рођен је у Персији у хришћанској породици крајем четвртог и почетком петог вијека. У хришћанској вјери је васпитаван и хришћанском женом ожењен.

Цар персијски Издигерд заволио је Јакова због његове даровитости и окретности и због тога му даде титулу племића на своме двору. Поласкан, Јаков се одрекну хришћанства и принесе жртву идолима којима се и цар клањаше. Чувши за ово његова мајка и жена су му написале једно писмо у коме га оплакаше као богоотпадника, молећи га да се покаје. Схвативши да је направио велику грешку, Јаков се горко покаја и вратио вјери у Христа Господа.

Цар се послије овог признања разбјеснио и наредио да се Јаков убије тако што ће му се одсјецати дијелови тијела док не издахне. Џелати одсјекоше Јакову најприје прсте на рукама, па прсте на ногама, па ноге па руке, па рамена, најзад и главу. Тако Јаков откаја свој гријех и заслужи мјесто у царству небеском.

Глава му се налази у Риму, а дио моштију и у Португалији, гдје се празнује 22. маја.

Коментари 0
Повезане вијести
Погледајте како је изгледао живот у Сарајеву 1920. године (ВИДЕО) Погледајте како је изгледао живот у Сарајеву 1920. године (ВИДЕО)
Театар у сарајевских Срба Театар у сарајевских Срба
Поново успостављен саобраћај на путу Фоча-Сарајево Поново успостављен саобраћај на путу Фоча-Сарајево
Најчитаније
  • Фирма “Konstrukcije Monting” запошљава раднике у стални радни однос
    20h 51m
    3
  • У току претреси на 13 локација, осам лица ухапшено
    21h 22m
    2
  • Обавјештење о планираним прекидима електричне енергије за сутра
    14h 13m
    0
  • Преминуо мали Гаврило, дјечак који је прије неколико година ујединио Србију
    13h 31m
    0
  • Бјелица и Кнежевић разговарали о очувању сјећања на "Беле вукове"
    20h 54m
    0