Сутра Свети Стефан Дечански – Мратиндан

23.11.2021. 09:56
0
ИЗВОР: Срна

Српска православна црква /СПЦ/ сутра ће прославити Светог мученика Стефана Дечанског - Мратиндан.

Свети мученик Стефан Дечански, краљ српски, син је краља Милутина и отац цара Душана.

По наређењу необавијештеног оца био је ослијепљен, а по наређењу лакомисленог сина, у старости удављен. При ослијепљењу јавио му се Свети Никола у храму на Овчем пољу и обећао му да ће му вратити вид.

Пет година провео је Свети Стефан у Цариграду као заточеник у манастиру Сведржитеља /Пантократора/. Својом мудрошћу и трпељивошћу, подвигом и благодушношћу изазивао је дивљење и монаха и цијелог Цариграда.

Када је прошло пет година Свети Никола чудотворно је вратио вид краљу Стефану, који је одмах, из захвалности саградио храм Високи Дечани, једну од најљепших грађевина византијске уметности и средњовјековне архитектуре на тлу српске државе.

Свој вијек проживио је Свети Стефан као праведник и мученик и тако га и скончао 1336. године. Са Светим Савом и светим кнезом Лазаром, Свети Стефан чини тројство најмудријих, најпожртвованијих и најблагороднијих личности и светитеља које је дао српски народ.

Коментари 0
Повезане вијести
Недостатак радника и скупљи материјал дижу цијене монтажних кућа Недостатак радника и скупљи материјал дижу цијене монтажних кућа
ЦИК: До 11.00 часова гласало 9,76 одсто бирача ЦИК: До 11.00 часова гласало 9,76 одсто бирача
Сутра Свети Стефан Дечански - Мратиндан Сутра Свети Стефан Дечански - Мратиндан
Најчитаније
  • Печени кромпир са сусамом
    21m
    3
  • Бјелица: Снијег непрестано пада, али се одржава проходност путева
    23h 3m
    0
  • На подручју општина Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа засад нема већих проблема у саобраћају
    23h 7m
    0
  • Сјећање на Магдалену Влашки и храброст једног малог анђела
    4h 47m
    0
  • ЦИК: До 11.00 часова гласало 9,76 одсто бирача
    57m
    4