Сутра Свети Стефан Дечански - Мратиндан

23.11.2024. 11:29
0
ИЗВОР: srna.rs

Српска православна црква /СПЦ/ сутра ће прославити Светог мученика Стефана Дечанског - Мратиндан.

Свети мученик Стефан Дечански, краљ српски, син је краља Милутина и отац цара Душана.

По наређењу необавијештеног оца био је ослијепљен, а по наређењу лакомисленог сина, у старости удављен. При ослијепљењу јавио му се Свети Никола у храму на Овчем пољу и обећао му да ће му вратити вид.

Пет година провео је Свети Стефан у Цариграду као заточеник у манастиру Сведржитеља /Пантократора/. Својом мудрошћу и трпељивошћу, подвигом и благодушношћу изазивао је дивљење и монаха и цијелог Цариграда.

Када је прошло пет година Свети Никола чудотворно је вратио вид краљу Стефану, који је одмах, из захвалности саградио храм Високи Дечани, једну од најљепших грађевина византијске уметности и средњовјековне архитектуре на тлу српске државе.

Свој вијек проживио је Свети Стефан као праведник и мученик и тако га и скончао 1336. године. Са Светим Савом и светим кнезом Лазаром, Свети Стефан чини тројство најмудријих, најпожртвованијих и најблагороднијих личности и светитеља које је дао српски народ.

Коментари 0
Повезане вијести
Данас Огњена Марија Данас Огњена Марија
Сутра Огњена Марија Сутра Огњена Марија
Сутра Видовдан Сутра Видовдан
Најчитаније
  • Пале: Вечерас хуманитарна свирка за Марка Павловића
    15h 53m
    6
  • Од смрти легендарног српског јунака Хајдук Вељка прошло је 213 година: Главу дао, али Крајину није
    6h 24m
    6
  • „Sport Vision” у Источном Сарајеву запошљава
    14h 57m
    0
  • Заборављени коријени: Храм српских просветитеља и учитеља (Олово)
    4h 54m
    11
  • ,,Глас Црногорца“ 1888: Јадран је опет србинско море, с њега ће доћи за српство спас
    9h 9m
    0