Бивши логораш "Силоса" у Сарајеву Ђорђо Шувајло нада да ће Извјештај међународне комисије о страдању Срба у Сарајеву, који ће ускоро бити објелодањен, открити праву истину о злочинима почињеним над српским народом, о којима се није говорило, јер се све покушало сакрити расељавањем свједока широм свијета.
Шувајло сада живи у Аустралији, а истиче да су страдалници сарајевских казамата још 1997. године били расељени.
Према његовим ријечима, огроман број их је добио излазне визе и расељени су широм свијета, па су тако свједоци Алијиних злочина практично нестали.
-На суђење нисмо звани. Шта смо могли да радимо? - пита Шувајло који је у "Силосу" провео 1.335 дана и свједок је страдања више од 600 Срба у том "паклу на земљи".
Он се присјетио да је један од официра војне безбједности војске Алије Изетбеговића рекао логорашу Радету Андрићу прије него што је пуштен: "Не бојте се ништа. Благо вама. Вама су Арапи купили 50.000 виза за Америку и САД да се макнете из овог јада".
-Нико тада није знао шта то значи - рекао је Шувајло за "Вечерње новости".
Он је додао да су многима од оних који су отишли жене биле осрамоћене за вријеме тамновања, а породице очајне.
-Када су напуштали Босну нису слутили да `Алијиним` неће имати ко да суд - истакао је Шувајло и додао да је више од стотину логора за Србе у Сарајеву било у приватним кућама, вртићима, којакаквим командама и подрумима, а Међународни Црвени крст регистровао тек можда двадесетак.
Логор "Силос", подсјетио је Шувајло, регистрован је у новембру 1992. године, а многи Срби су тамо лежали од маја, док је логор "Храсница", такође страшно српско губилиште, регистрован 1993. године.
Шувајло се присјетио свједочења Славише Кривића, Данила Богосавца, Јовице Столице и Драгољуба Љујића који су били у првој групи логораша који су из Храснице одведени да копају тунел.
-Логораше су чували људи у црним униформама, а главни је био риђи човјек који се те ноћи задржао два сата. Имао је нову маскирану униформу и нове бијеле патике. Прекраћивао је вријеме гађајући камењем копаче. Звали су га Жути. Када је отишао, људи у црном су рекли заточеницима да су имали част да упознају Бакира Изетбеговића - рекао је Шувајло који је данима копао тунел.
Он је навео да је у Аустралији завршило 127 логораша са фамилијама.
-Остало их је да живи 97. Активно у Удружењу у Сиднеју је 35. Ту је `тужна` српска Зеница и Херцеговина - испричао је Шувајло.
Сљедеће године, додао је, обиљежиће годишњицу од гашења посљедњег концентрационог логора у Европи.
-У контакту смо са нашим Американцима и Канађанима. Ако не буде ове ковид заразе, план је да организовано дођемо на стратишта - рекао је Шувајло.