Свака марка у здравству под лупом

14.01.2025. 17:16
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Прилагођавање финансија, затварање постојећих рачуна, обавјештавање добављача и сарадника о новом начину пословања те прецизније планирање утрошка сваке марке из буџета кључни су кораци које предузимају домови здравља широм Републике Српске, који су од 1. јануара ове године прешли на трезор.

Потврдио је то за "Глас Српске" предсједник Актива директора домова здравља Српске Владимир Марковић, који је уједно и на челу Дома здравља у Добоју.

- И даље нису прешли на трезор сви домови здравља, одређен број јесте. Конкретно, Дом здравља Добој је један од ових који су прешли и још смо у фази прилагођавања наших са финансијама града. Обавјештавамо добављаче о новом начину пословања, новом броју рачуна и свему осталом што је неопходно да промијенимо и припремимо да бисмо пословали без потешкоћа у наредном периоду - рекао је Марковић.

Увјерен је да ће здравствена установа на чијем је челу кроз мјесец превазићи све потешкоће, али да ће им сигурно требати година да се навикну на нови начин пословања у смислу планирања и трошења новца из буџета.

- Морамо бити доста обазривији, много боље планирати и прецизније трошити новац. Локална управа имаће бољи увид у све оно што се дешава у домовима здравља, прије свега мислим на финансије, тачно ће се знати како је потрошена свака марка, тако да ће они који послују коректно и одговорно сигурно имати већу подршку локалне заједнице. Уколико има неодговорних, вјерујем да ће они бити санкционисани - казао је Марковић.

Од почетка године на трезор је прешао и которварошки Дом здравља "Свети Пантелејмон", а директор те здравствене установе Владимир Бибић рекао је за "Глас" да су до краја прошле године ускладили правилнике, затворили своје рачуне и отворили подрачун у општини, тако да су поприлично спремни били 1. јануара за нови систем пословања.

- Још нисмо имали ниједну трансакцију, то тек слиједи када пристигну рачуни за децембар. Наш Дом здравља нема дуговања, послујемо позитивно, тако да немам нека посебна очекивања. Вјерујем да ће оне здравствене установе које су имале финансијских проблема преласком на трезор моћи да се наслоне на локалну заједницу, ако западну у проблеме интервенисаће општина - истакао је Бибић.

Раније су у трезорски систем уведене 22 јавне здравствене установе, од тога четири републичке и то Завод за стоматологију, Завод за судску медицину, Завод за трансфузијску медицину и Завод за форензичку психијатрију Соколац те 18 установа примарног нивоа здравствене заштите, односно домова здравља.

Одлуком Владе РС из марта прошле године и преостали домови здравља требало је да најкасније од 1. јануара ове године пређу на трезор.

Пионир у овом процесу био је Дом здравља Челинац, који је још 2018. године прешао на трезор, а директор те здравствене установе рекао је раније за "Глас" да је нови начин пословања донио финансијску дисциплину.

КОЧНИЦЕ

Владимир Марковић је казао да домови здравља у Бањалуци и Бијељини имају потешкоће у вези са преласком на трезор, због политичких несугласица. Наиме, у Бањалуци још није формирана Скупштина града, док је Бијељина на самом крају прошле године усвојила нацрт буџета за ову годину.

Коментари 0
Повезане вијести
Прикупљено 800.000 КМ за скрининг на спиналну мишићну атрофију Прикупљено 800.000 КМ за скрининг на спиналну мишићну атрофију
У Српској рођено 16 беба У Српској рођено 16 беба
Наступила православна Нова година, широм Српске организован дочек (ФОТО) Наступила православна Нова година, широм Српске организован дочек (ФОТО)
Најчитаније
  • Убиство у Палама
    14h 40m
    6
  • Извјештај са прве линије сјећања: Новинар Владимир Митрић дијели искуства дочека ратне нове године
    13h 40m
    2
  • Сјећање на Алексу Голубовића, великог навијача и хроничара ФК „Фамос“ из Војковића
    8h 11m
    0
  • Васа Чубриловић - академик, младобосанац, научник
    21h 12m
    0
  • Манастир Соко код Љубовије, православни бисер
    12h 9m
    1