У првих десет мјесеци ове године припадници Министарства унутрашњих послова Републике Српске из саобраћаја су искључили 18.903 возача због управљања возилом под дејством алкохола и 991 возача који је био под дејством опојних дрога или психоактивних лијекова.
Како су за "Независне" рекли у Министарству унутрашњих послова Републике Српске, у току прошле године полицијски службеници су због управљања возилом под дејством алкохола из саобраћаја искључили 14.163 возача.
- Због управљања возилом под дејством дрога или психоактивних лијекова 2020. године је искључен 721 возач - кажу у МУП-у РС.
Навели су да је у првих 10 мјесеци ове године евидентирано 1.269 саобраћајних незгода у којима је код најмање једног учесника утврђено присуство алкохола.
- У 25 саобраћајних незгода са смртним исходом, бар код једног од учесника утврђено је присуство алкохола у организму, од чега је у 22 саобраћајне незгоде утврђена одговорност лица које је било под дејством алкохола - навели су у Министарству унутрашњих послова РС.
Током прошле године евидентиране су 2.863 саобраћајне незгоде у којима је код једног учесника утврђено присуство алкохола.
- У току прошле године у 32 саобраћајне незгоде са смртним исходом код једног од учесника утврђено је присуство алкохола у организму, од чега је у 24 саобраћајне незгоде утврђена одговорност лица које је било под дејством алкохола - појаснили су у МУП-у РС
Истакли су да је прошле године евидентирано 526 саобраћајних незгода у којима је код једног од учесника утврђена концентрација алкохола у организму преко 1,5 г/кг.
- У првих 10 мјесеци ове године евидентирано је 419 саобраћајних незгода у којима је код једног учесника утврђена концентрација алкохола у организму преко 1,5 г/кг, док је било 12 саобраћајних незгода које су проузроковали возачи под дејством опојних дрога или психоактивних лијекова - казали су у МУП-у РС.
Миленко Јаћимовић, предсједник Удружења за унапређење безбједности саобраћаја РС, сматра да је присуство алкохола и опојних дрога код возача у градовима најчешће током дана викенда.
- Према статистичким подацима и контролама у руралним дијеловима, показало се да је знатан број возача у овим подручјима управљао под дејством алкохола и то је вјероватно због пандемије вируса корона и затварања угоститељских објеката. Ове проблеме неће ријешити казне, него већа и учесталија контрола - објаснио је Јаћимовић.
Казне за возаче који управљају возилом под дејством алкохола крећу се од 50 КМ до 400 КМ и два мјесеца забране управљања возилом те два казнена бода.
- Предвиђене новчане казне за возаче који управљају возилом под дејством опојних дрога или психоактивних лијекова крећу се од 100 КМ до 400 КМ, два мјесеца забране управљања моторним возилом и два казнена бода за возаче који одбију да се подвргну тестирању - појаснили су у Министарству унутрашњих послова Републике Српске.