СЗО: Одлазак медицинара кључни изазов здравства у БиХ

28.01.2025. 13:58
0
ИЗВОР: srna.rs

Старење радне снаге и одлазак медицинских радника су међу кључним изазовима са којим се суочавају здравствени системи у БиХ, наведено је у извјештају Свјетске здравствене организације (СЗО).

У извјештају је наведено да је покривеност осигурањем непотпуна, иако су програми социјалног здравственог осигурања обавезни у Федерацији БиХ, Републици Српској и Брчком, што оставља велики дио становништва са ограниченим или никаквим приступом јавноздравственој заштити, саопштено је из Канцеларије СЗО у БиХ.

Специјални представник СЗО у БиХ Ервин Корман рекао је да стопе смртности опадају, док су кардиоваскуларне болести водећи узрок смрти и инвалидитета, те да фактори ризика попут пушења, лоше исхране и хипертензије и даље представљају велике јавноздравствене изазове.

Директор СЗО за Европу Ханс Клуге навео је да је у скоро свих 15 земаља обухваћених овим извјештајем, а које нису чланице ЕУ, дошло до побољшања у животној доби и смањења смртности мајки и новорођенчади, док су изазови попут старења радне снаге и зависност од плаћања "из џепа" и даље присутни.

Извјештај који је специфичан за сваку земљу анализира кључне области за надоградњу здравствених система, а укључује управљање, финансирање, радну снагу, пружање услуга и дигиталне алате.

Нови увиди пружају јасне податке и анализе које омогућавају доносиоцима одлука, здравственим радницима и другим заинтересованим странама да стекну битна знања за политику, праксу и будуће изазове.

Коментари 0
Повезане вијести
Девизне резерве у БиХ веће него лани Девизне резерве у БиХ веће него лани
Директне стране инвестиције у БиХ пале за више од 100 милиона КМ Директне стране инвестиције у БиХ пале за више од 100 милиона КМ
Малишани у БиХ пролазе кроз компликован процес да пронађу дом, лани усвојено 25 дјеце Малишани у БиХ пролазе кроз компликован процес да пронађу дом, лани усвојено 25 дјеце
Најчитаније
  • Чолаковић: Поносна на оца и брата који су дали животе за слободу и Српску
    22h 58m
    0
  • „Дан отворених врата" сутра у Источној Илиџи
    23h 57m
    0
  • Српска добија лабораторију за паметну пољопривреду
    19h 57m
    1
  • Сутра исплата социјалне помоћи и борачког додатка
    19h 10m
    0
  • Фоча добила Улицу јасеновачких жртава
    16h 8m
    3