На Јахорини је данас отворен 7. Међународни конгрес "Инжењерство, екологија и материјали у процесној индустрији – ЕЕМ 2021", који је окупио 200 истакнутих научника и стручњака из 31 земље.
Конгрес, који ће трајати до петка, 19. марта, организује Технолошки факултет у Зворнику Универзитета у Источном Сарајеву, а организован је ради размјене идеја у овим областима, његовање сарадње академске заједнице, привреде и државних институција.
Декан Технолошког факултета у Зворнику Драган Вујадиновић рекао је новинарима да је за Конгрес пријављено више од 200 учесника, који ће током три дана представити 228 радова.
Он наводи да је скуп посвећен питањима која се односе на теоријске и инжењерске аспекте у хемијској, прехрамбеној и процесној индустрији, као и темама које се тичу нових материјала, заштите животне средине, хемије и управљања у организацијама.
- Ове године Конгрес организујемо у комплексним околностима због вируса корона, тако да ће се одвијати кроз пленарна предавања, предавања по позиву и виртуелно путем `Zoom` платформе - објашњава Вујадиновић.
Он каже да је у овим изазовним временима очигледан значај изврсности научних и технолошких истраживања за одрживост процесне индустрије, те да ће сви учесници имати прилику да се упознају и остваре сарадњу са бројним колегама из своје или сродних области истраживања и тиме унаприједе свој научни рад.
Проректор за међународну сарадњу и осигурање квалитета на Пољопривредном факултету Универзитета Источно Сарајево Марко Гутаљ истиче да му је драго што се, упркос неповољној епидемиолошкој ситуацији, традиционално одржава Међународни конгрес, јер је ситуација са вирусом корона отежала функционисање Универзитета и научних скупова.
Гутаљ каже да Конгрес сваке године добија на значају и у различитим међународним организацијама, а највећи подстрек за рад имају јер је научни скуп сврстан у прву категорију и класификован као међународни научни скуп по класификацији Министарства за научнотехнолошки развиј, високо образовање и информационо друштво Републике Српске .
Директор компаније "Зеохем" из Зворника Зоран Петковић рекао је да су прије пар година отворили фабрику у овом граду која се бави прерадом зеолита и хроматографских гелова, те да ова компанија послује преко 200 година.
Он додаје да су конгреси овог типа значајни за индустрију, зато што упознају нове партнере, уче о новим технологијама, те покушавају остати конкурентни на тржишту рада.
Међународни конгрес се одржава сваке друге године, а са радом је започео прије 12 година. До сада је у раду свих скупова учествовало око 800 научних и стручних радника са више од 1.000 радова из више од 40 земаља.
Покровитељи овог научног скупа су Академија наука и умјетности Републике Српске и Министарство за научно-технолошки развој, високо образовање и информационо друштво, а саорганизатори Савез инжењера и техничара Србије, Технолошко-металуршки факултет, Универзитета у Београду, Институт за физику Београд из Србије, Прехрамбено-технолошки факултет Осијек из Хрватске и Московски државни универзитет за производњу хране из Русије.
Организацију Конгреса подржале су међународне организације - Асоцијација Исеки фуд, Европска федерација хемијских инжењера и Асоцијације Кост.
Радови учесника скупа биће објављени у часописима Савеза хемијских инжењера Србије, Московског државног универзитета за производњу хране из Русије и другим стручним публикацијама.