Томислав Томо Вељанчић - командант Првог добровољачког пука "Саво Дерикоња"

08.06.2024. 09:20
7
ИЗВОР: katera.news

Томислав Томо Вељанчић рођен je 1964. године селу Славинпод планином Перун у општини Вареш.

Познати пријератни вођа "делија" из Сарајева. Био је добровољац од првог дана на вуковарском ратишту, а по избијању сукоба у тадашњој БиХ постаје командант Првог добровољачког пука "Саво Дерикоња" са Илиџе - 1. Игманска бригада Војске Републике Српске.

Слика

Фото: Facebook/Милош Божић

Тешко је рањен из снајпера у Неђарићима 8. јуна 1992. године. Преминуо је два дана касније у ратној болници "Коран" у Палама. Првобитно је био сахрањен на гробљу у Булозима, а  послије ексхумиран и премјештен на Војничко гробље "Мали Зејтинлик" на Сокоцу.

Слика

Фото: Facebook/Милош Божић

Послије његове погибије јединица којом је командовао добија назив Први добровољачки пук "Саво Дерикоња", одред "Томо Вељанчић".

Пише: Милош Божић

Коментари 7
  • Generic placeholder image
    Djapac... 10.06.2026. 18:42
    Ubise ga majku im jebem,jebo im Rembrant mater...
  • Generic placeholder image
    VELJANCIC ANDJELKO 02.11.2024. 21:00
    NEKA ti je LAKA CRNA ZEMLJA VOLI TE I POSTUJE TVOJ VELJANCIC ANDJELKO POCIVAJ U MIRU RODJENI🙏
  • Generic placeholder image
    Vuk krajiški 28.09.2024. 19:19
    Koliko smo puta išlo na sveto sever ,zadnji put smo bili u Borovu selu 91 na severu su ostali klinci Delije su svoj sever imali po ratištima .....Legenda brat sarajevski
  • Generic placeholder image
    Obilic 09.06.2024. 17:04
    Svoj zivot je posvetio Srbiji , Zvezdi , voljenom Beogradu , Republici Srpskoj , nema covjeka da ga nije volio , cak su ga grobari veliki , postovali , strah nije znao sta je. Veliko , ako ne i najvece srce junacko , hrabro , jos veca dusa i ljubav koju je nesebicno svima poklanjao. Bog da mu dusu upokiji gdje sija svjetlost lica Bozijeg i gdje pocivaju svi sveti i besmrtni. Vjecnaja pamjat bratu i andjelu milom TOMI Deliji sa Severa !!!
  • Generic placeholder image
    Sasha 09.06.2024. 14:55
    Koliko znam, Tomo je poginuo na Dobrinji od snajperskog hica, a na tom mjestu niko ni prije a ni poslije njega nije poginuo...
  • Generic placeholder image
    DELIJE SA SEVERA ZVEZDINOG 08.06.2024. 13:49
    Brate i najveci delija kog smo upoznali n'a Zvezdinom stadionu.
    Sve si nas beskonacno voleo , hrabro ziveo , Srbiju , Beograd , Zvezdu , Republiku Srpsku , sve ljude postovao i za nas zivot dao.
    Andjele nas dobri neka ti je vjecna slava i hvala.
    Bog da mu dusu prosti u vjecnom i besmrtni carstvu junakai heroja !!!!
    Suza mi iz oka podje , kad se setim Tome , iz Sarajeva i sa Severa milog vodje !
  • Generic placeholder image
    Btzi 08.06.2024. 09:39
    Pravi Srbin duša od čoveka.
Најчитаније
  • Теа Дивчић представља Источно Сарајево на избору за Мис БиХ
    3h 54m
    4
  • Лицу из Рогатице скидан новац са банковног рачуна у износу од 1.200 КМ
    9h 55m
    0
  • Још седам дана активан број 1435 за лијечење Милке Илишковић
    2h 0m
    3
  • Чувајмо сјећање на невино страдале Србе у средњем Подрињу и Бирчу
    10h 51m
    2
  • Позовимо 1416 за нашег суграђанина Драгана Мацана
    11h 53m
    0