У оквиру манифестације "Дани Жарка Видовића", у простору новоотворене галерије на Шеталишту др Миодраг Лазић у Источној Илиџи, одржан је округли сто под називом “Вјера, слобода, умјетност и страдање у 20. вијеку”.
На округлом столу су учествовали академик Матија Бећковић, српски историчар умјетности, ликовни критичар и публициста Никола Кусовац, потпредсједник Академије наука и умјетности Републике Српске Миливоје Унковић, редовни професор Филозофског факултета Универзитета Црне Горе Борис Брајовић, књижевник, преводилац и новинар Мухарем Баздуљ, уредник у Заводу за уџбенике Београд Дејана Оцић, редовни професор на Филозофском факултету Универзитета у Београду Милош Ковић, декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Владан Бартула и декан Православног богословског факултета „Свети Василије Острошки“ из Фоче Владислав Топаловић.
Начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић је навео да је важно наноменути да је отварање Галерије уприличено у оквиру манифестације "Дани Жарка Видовића“ управо на дан када Српска православна црква обиљежава Свете мученике јасеновачке, жртве усташког геноцида у логору Јасеновац.
Жарко Видовић био је један од затвореника логора Јасеновац, као и Мица Тодоровић чији легат слика је постављен у овој галерији.
- Ријеч је о пројекту који смо прошле године у току одржавања првих „Дана Жарка Видовића“ најавили, и данас, годину дана касније отварили смо галерију – истакао је он.
Божовић је навео да је галерија замишљена као мултифункционална сала која ће бити намијењена, прије свега, за изложбе, али и за књижевне, пјесничке вечери и промоције различитих врста.
- Источној Илиџа, али и цијелом граду Источно Сарјево је недостајала једна оваква галерија и сигуран сам да ће она бити мост који ће спајати данашње са будућим генерацијама. Сугуран сам да ће генерације које долазе баш на овом мјесту свједочити о дјелима знаменитих Срба Сарајева – рекао је он.
Академик Матија Бећковић рекао је да су Тодоровићева и Видовић јасеновачки затвореници који су мислили да их се нико никада неће сјетити.
Како каже, захваљујући овој галерији они неће бити заборављени.
- Оно чему су они посветили живот, а то је уметност, овде ће их надживети. Они се томе нису надали. Када прочитате њихове записе, видећете да је Мица Тодоровић говорила како није припадала ниједном ликовном правцу и да је сликала само своја осећања и доживљаје и била своја. Ипак, захваљујући овим људима, она и данас живи - рекао је Бећковић.
Како истиче, у култури је спас, излаз и рјешење и за културу не смије бити препрека и граница, јер она треба да повезује све народе.
Говорећи о Жарку Видовићу навео је да ће он управо захваљујучи овој галерији остати трајно упамћен.
- Потуцао се за живота по разним градовима. У Београду није пропустио никога ко је у култури ишта значио. Поживео је дуго, умро је лако, оставио много рукописа. На крају живота био је посвећен цркви, вери - рекао је Бећковић.
Предраг Крстовић/Центар за културу и информисање
Декан Православног богословског факултета из Фоче Владислав Топаловић истакао је да је Жарко Видовић био и један од првих професора Богословског факултета, те да се његове заслуге могу свести на једну реченицу, а то је да је он учинио оно што су учинили класици европске теологије.
- Учинили су претеологизацију филозофије потпуно неочекивано. Управо то је Жарко Видовић учинио овдје. Зато је наша обавеза да га се трајно сјећамо - поручио је Топаловић.
Књижевник, преводилац и новинар Мухарем Баздуљ подсјетио је да су Мица Тодоровић и Жарко Видовић били јасеновачки логораши.
- Занимљиво ми је гледату, у комплетном стваралашту Мице Тодоровић, различитост стила прије и послије Јасеновца.
Говорећи о теми округлог стола, на којем је и један од говорника, навео је да ће покушати да се фокусира на Јасеновцу као преломном искуству у интелектуалном, филозофском дјеловању Жарка Видовића, односно сликарском дјеловању Мице Тодоровић.
Према његовим ријечима, српски народ је, поред Јевреја и Јермена, један од народа који је имао јако трагичку историју у 20. вијеку.
- Ако бисмо тражили један топоним, једном мјесто гдје је та трагичност највише испољена – то је Јасеновац- Чини ми се да се посљедњих година та тема враћа у фокус пажње јавности. До кад год постоје Срби, српски језик и култура, Јасеновац мора бити на пмапи памћења – истакао је он.
Округли сто организују Православни богословски факултет „Свети Василије Острошки“ из Фоче, Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, Културни клуб „Фронесис“ из Источног Сарајева и Задужбине „Жарко Видовић“ из Београда.
Подсјећамо, свечано отварање Галерије “Жарко Видовић”, која се налази на Шеталишту др Миодраг Лазић у Источној Илиџи, уприличено је синоћ, када је и почела манифестација “Дани Жарка Видовић".