Тратинчица – мали цвијет величанствене љековитости

06.03.2025. 20:20
0
ИЗВОР: srpskacafe.com

Многи су од вас сигурно барем једном убрали овај цвијет и кидали му латицу по латицу бројећи “воли ме, не воли ме…”. Погађате да је ријеч о тратинчици, лат. Bellis Perennis L, познатој и као бијела рада, те иванчица.

Овај малени љупки цвијет расте свуда и баш је ових дана у пуном јеку. Међутим, колико год био мален – његова је љековитост величанствена.

Тратинчица је од давнина заступљена у народној медицини за чишћење организма, лијечење исцрпљености и крвних болести.

У нордијској је митологији посвећена Остари, божици прољећа, а по хршћанскм предању, њени су цвјетови никли из суза Маријиних, које је пролила у бијегу за Египат.

Љековитост сока тратинчице

Тратинчица је идеална за прољетне третмане чишћења организма од токсина. У ту сврху је најбоље пити њен свјеж сок или је јести.

Сок треба увијек свјеже припремити. Пијте дневно једну до три пуне кашике сока са пола литре воде.

Помијешан с медом, сок је кућни лијек код обољења респираторних органа. Беспријекоран је лијек за упаљене ране, проблематичну кожу, опекотине, едеме и проширене вене.

У терапијске сврхе ставља се на обољела мјеста.

За здраве бронхије и желудац

Чај од тратинчице користи се у лијечењу бронхитиса и болова у прсима, код упаљених цријева и желуца, као и код болести јетре и бубрега.

Помаже и код неуредне менструације, ублажава бол и грчеве, реуму, гихт и артритис. Код унутрашњих крварења комбинује се с ораховим лишћем.

И научници потврђују да је тратинчица вриједан природни лијек па је препоручују у облику чаја или свјежег сока као помоћ код ХИВ-а и карцинома дојки.

Маст од тратинчице добар је лијек за ране и упаљене зглобове. Цвјетови тратинчице намочени у ракији отклањају реуму и мишићни умор.

Уљепшава и чисти кожу

Екстракт цвјетова тратинчице садржи сапонине, полифеноле, флавоноиде, полисахариде и инулин.

Због тих активних састојака, тратинчица има широку примјену у козметици.

Тратинчица је све чешћи састојак козметичких производа, највише оних за избјељивање, уклањање пјегица и хиперпигментација.

Ова биљка обуздава стварање меланина и уједначује боју коже код поремећаја пигментације. Обнавља челије коже, просвјетљује меланин у епидерми и дубински хидратизује кожу.

У специјализованим трговинама можете купити екстракт и етерично уље тратинчице, а у већини дрогерија козметику на бази тратинчице.

Рецепти од тратинчице

Чај од тратинчице: Једну до двије кашичице сухог биља прелијте шољом прокуване воде. Оставите да стоји 10 минута, а затим проциједите.

Тинктура од тратинчице: Двије до три шаке уситњене биљке намочите у литри ракије три седмице. Тинктуру повремено промијешајте. Након три седмице проциједите и користите.

Тоник за његу зреле и уморне коже: Кашичицу сувих главица цвјетова тратинчице прелијте са 250 мл кључале воде и оставите да стоји 30 минута.

Маст за зглобове: Згњечите листове тратинчице и додајте половину количине листова црног сљеза. Смјесу добро препржите на прочишћеној масти. Још врућу маст проциједите кроз крпу директно у посуду која је одређена за чување ове масти. Њоме трљајте болне зглобове два до три пута дневно.

Тратинчица као храна

Листови тратинчице су богати витаминима Ц и А . Једу се у облику салате, додају се варивима, супама и јелима од поврћа.

Посебно су укусни измијешани са свјежим сиром. Нијемци салату од листова тратинчице сматрају јако укусном.

Тврди и зелени пупољци могу се маринирати у оцту, те користити умјесто капара. Главице цвјетова такође су јестиве те се најчешће користе за украшавање десерата, а могу се и кандирати.

Укисељени пупољци тратинчице: Загријте на ватри оцат и со. Ставите пупољке у широку стерилну теглу и прелијте их топлом мјешавином оцта и соли. Покријте, оставите да стоји седам дана. Сваки дан промијешајте. Поновно премјестите у чисту теглу, прелијте мјешавином оцта, добро затворите и пустите да дозри још двије седмице у фрижидеру. Тада је храна спремна за јело.

Коментари 0
Повезане вијести
Повећава се број алергичних на полен, погађа све старосне групе Повећава се број алергичних на полен, погађа све старосне групе
Откривен генетски фактор који утиче на развој дијабетеса типа 1 Откривен генетски фактор који утиче на развој дијабетеса типа 1
Два састојка за убрзавање метаболизма, чување срцa и желуца Два састојка за убрзавање метаболизма, чување срцa и желуца
Најчитаније
  • Наши људи кроз стару штампу-први дио
    2h 14m
    0
  • Ацо Станишић из ДЕМОС-а прешао у СНСД
    20h 22m
    6
  • На данашњи дан рођен Филип Вишњић
    2h 22m
    0
  • Пренос ексхумираних остатака најмилијих - догађај без преседана у историји
    2h 14m
    1
  • Ћосић: На брду Kоран на Палама биће изграђена црква Светог Стефана
    16h 50m
    7