Трик како избијелити јаја за Васкрс

01.04.2026. 20:28
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Фарбање јаја није само обичај, већ и прилика за креативност, дружење и стварање топлих породичних успомена. Међутим, у продавницима се најчешће могу пронаћи смеђа јаја, која због своје тамније љуске понекад слабије примају боју и не дају онај жељени, живописни ефект.

Срећом, постоји једноставан трик како доскочити том проблему - избјељивање љуске прије бојања, преноси Индекс.

Како избијелити јаја на најједноставнији начин?

Поступак је врло лаган и не захтијева посебне састојке. Довољно је у лонац с водом додати со, мало алкохолног сирћета и убацити јаја (најсигурнији омјер је 1 шољица сирћета + 3 шољице воде). Пазите да јаја буду у потпуности прекривена течношћу, а затим их кувајте на лаганој ватри 10-15 минута.

Током кувања сирће ће постепено уклонити природни смеђи пигмент с љуске, па ће јаја постати свјетлија, готово бијела. На врху ће се стварати пјена, па њу мало-помало уклањајте како вам не би исцурила по шпорету. Након кувања јаја лагано исперите под млазом воде и оставите да се осуше.

Тако припремљена јаја пуно ће боље ухватити боју, а резултати ће бити интензивнији и уједначенији. Ова метода посебно је корисна ако желите постићи пастелне нијансе или користити природне боје попут цвекле, куркуме или црвеног купуса, преноси Побједа.

Коментари 0
Повезане вијести
Распоред богослужења за васкршње празнике у храмовима у Источном Сарајеву и Сарајеву Распоред богослужења за васкршње празнике у храмовима у Источном Сарајеву и Сарајеву
Сутра Васкршњи уторак Сутра Васкршњи уторак
Цвјетковић: Христос је отворио пут ка вјечном животу Цвјетковић: Христос је отворио пут ка вјечном животу
Најчитаније
  • То нису били људи, већ звијери: Страдање браће Петра и Павла
    10h 52m
    17
  • Увредљива порука против Срба исписана на стамбеној згради у Источној Илиџи
    7h 31m
    8
  • Анђела Вуковић са Пала награђена на међународној научној конференцији у Москви
    21h 7m
    1
  • Луис Кришок именомован за вршиоца дужности високог представника у БиХ
    21h 37m
    1
  • Ирина Вилотић најмлађа беба у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
    21h 58m
    0