Окружно јавно тужилаштво у Источном Сарајеву седам мјесеци након што је СИПА по њиховом налогу упала у Олимпијски центар „Јахорине“ још увијек утврђује да ли је пријава по којој је поступљено била основана.
Појашњења ради, Државна агенција за истраге и заштиту БиХ (СИПА) је у јулу прошле године упала у Олимпијски центар и то по налогу Окружног јавног тужилаштва у Источном Сарајеву, које је то наложило на основу анонимне пријаве.
Ни послије седам мјесеци званична истрага није отворена, него се умјесто тога провјерава основаност навода из поменуте пријаве.
- Након анализе прикупљеног материјала и у складу са законским овлаштењима, Тужилаштво ће донијети даљње одлуке у овом поступку, а о чему ћемо благоворемено обавијестити јавност - истакли су у Тужилаштву за КАПИТАЛ.
Кажу да у циљу заштите интегритета поступка и с обзиром на то да се он тренутно налази у фази провјере навода, нису у могућности да доставе више информација.
Подсјетимо, КАПИТАЛ је лани објавио да је Државна агенција за истраге и заштиту Босне и Херцеговине (СИПА) изузела документацију из Олимпијског центра (ОЦ) Јахорина везану за спорне набавке и то по налогу Окружног јавног тужилаштва у Источном Сарајеву.
У СИПА тада нису давали више информација о каквим набавкама се ради, те су нас упутили да више информација потражимо у Окружном јавном тужилаштву у Источном Сарајеву.
У Окружном јавном тужилаштву у Источном Сарајеву су нам тада одговорили да је предмет формиран након запримања анонимне пријаве.
Важно је подсјетити да је КАПИТАЛ о спорним набавкама у ОЦ „Јахорина“ писао у више наврата, а најважније је споменути набавку шестосједне жичаре вриједну 17 милиона марака.
Незаконито наручена и плаћена жичара
Подсјетимо, како је КАПИТАЛ раније више пута упозоравао шестосједна жичара на Јахорини у коју је Олимпијски центар (ОЦ) прије готово двије године уложио 17 милиона КМ изграђена је незаконито, кршећи Закон о јавним набавкама БиХ.
Суд Босне и Херцеговине је недавно одбио тужбу Олимпијског центра (ОЦ) Јахорина против рјешења Канцеларије за разматрање жалби БиХ (КРЖ БИХ) којим су поништени њихов тендер и одлука о избору најповољнијег понуђача за набавку 17 милиона вриједне шестосједне жичаре. У томе не би било ништа спорно да поменута жичара не постоји већ готово двије године.
Појашњења ради, предузеће „ТНТ“ из Бањалуке се, о чему је КАПИТАЛ раније писао, још 2021. године жалило на Закључак ОЦ Јахорина у поступку набавке шестосједне исклопиве жичаре на локацији „Рајска долина“, али упркос томе ОЦ Јахорина је провео поступак набавке и дао уговор италијанском предузећу „Leitner“, те тиме прекршио Закон о јавним набавкама и није испоштовао суспензивно дејство жалбе.
Пише: Бојана Нинковић