У Београду промовисан филм о страдању Срба у Ледићима код Сарајева

24.12.2022. 18:38
0
ИЗВОР: srna.rs

Премијера документарног филма "Чико, ја сам жив, немој да ме убијеш" аутора Гвоздена Шарца одржана је данас у Београду у организацији Координације удружења избјеглих и расељених у Србији и Радио телевизије Републике Српске и уз подршку Представништва Републике Српске у Србији.

Филм говори о Драгану Васићу, једином преживјелом свједоку злочина у Ледићима код Сарајева, када је муслиманска војска почетком јуна 1992. године у селу подно Трескавице убила 24 цивила, међу којима је било и четворо дјеце.

Васић је присуствовао првој промоцији филма у Србији, заједно са аутором овог остварења у продукцији Радио телевизије Републике Српске Гвозденом Шарцем, који је истакао да је пројекција филма у Београду од непроцјењиве важности, јер је значајно да јавност у Србији види што више свједочења из прве руке о страдању српског народа са друге стране Дрине.

Подсјетивши да је филм свједочанство о бруталном злочину над српским цивилима код Сарајева, Шарац је истакао да су они ликвидирани само због српског имена и презимена, јер нема другог објашњења за оно што се догодило у Ледићима.

- Замислите када муслимански војник држи пушку и упери је у мајку која у наручју држи једоипогодишњег сина, пуца и убија. Драган Васић, који је био рањен, видио је то и само Божјим провиђењем остао жив да о томе свједочи - рекао је Шарац.

Он сматра да је због тога и других страдања Срба попут долине Неретве, у Крајини и на многим другим мјестима, као и због бројних злочина над дјецом српске националности, изузетно значајно да народ у Србији сазна истину о тим догађајима.

- За западне медије страдање Срба у Ледићима и злочини над српским народом нису прича. За њих су Срби злочинци и геноцидан народ. Заправо, све је супротно од тога и зато овај филм носи поруку незаборава, али и опроста, јер Драган Васић, који је преживио ужас, опрашта. У томе је његова људска величина, али и величина народа коме припадамо, на шта сам јако поносан - нагласио је Шарац.

Он је захвалио Координацији удружења избјеглих и расељених у Србији и општини Звездара на томе што су организовали београдску промоцију филма, као и представништву Републике Српске у Србији, које је подржало овај догађај.

На пројекцији филма "Чико, ја сам жив, немој да ме убијеш" у згради општине Зведзада били су и чланови породица страдалих Срба из Ледића и чланови избјегличких удружења.

Промоцији документарца РТРС-а присуствовали су и представници Српске православне цркве, Борислав Максимовић из Представништва Републике Српске у Србији, Дарко Младић, син ратног команданта Главног штаба Војске Републике Српске Ратка Младића, као и представници општине Звездара , са предсједником Владаном Јеремићем на челу.

Њему је Гвозден Шарац даровао икону у име градоначелника Источног Сарајева Љубише Ћосића.

Шарчев филм први пут је приказан у Трнову 17. септембра 2021. године на крсну славу града Источно Сарајево.

Остварење новинара РТРС-а његова матична кућа премијерно је емитовала у новембру прошле године, тако да је пројекција у Београду практично треће представљање филма о злочину такозване Армије БиХ и муслимана из села Дејчићи, који су ликвидирали 24 својих комшија Срба из Ледића.

Учесници крвавог похода на Ледиће убили су четворо дјеце, а међу њима и Милуна Тешановића, који је имао свега 18 мјесеци.

За злочин у Ледићима, упркос бројним доказима о убијању недужних цивила, још нико није одговарао.

Коментари 0
Повезане вијести
Колико је људи било на протесту у Београду? Колико је људи било на протесту у Београду?
"Ласта" од данас не вози путнике према Београду "Ласта" од данас не вози путнике према Београду
Студенти који бициклима путују из Ниша стигли надомак Београда Студенти који бициклима путују из Ниша стигли надомак Београда
Најчитаније
  • Сарајевско насеље Грбавица вољом политике остало без Срба
    19h 13m
    1
  • Додик: "Непослушним радницима" из Српске конфисковати имовину
    9h 36m
    18
  • У току санација крова зграде на Младичком пољу у Источној Илиџи
    13h 2m
    0
  • Ослободиоци и издајници
    18h 0m
    7
  • Како је Бил Клинтон 1999. године „најавио“ „милосрдног анђела“
    17h 22m
    9