У ванредном стању врло је важно бити толерантан и према себи и према другом, каже психолог Наташа Симовић.
– Због ванредног стања у вези са вирусом корона у којем већ неко вријеме живимо, принуђени смо да мијењамо досадашњи начин живота, да се адаптирамо на другачије околности, али преамбициозно је очекивати да ће та адаптација ићи брзо – истиче Симовићева.
Постојеће околности, наводи она, никог не остављају равнодушним, али је од пресудне важности обратити се за помоћ на вријеме уколико ситуација превазилази оквире очекиваног.
Симовићева, које ја психолог у Основној школи “Србија” на Палама, поручује да је пожељно придржавати се мјера које су прописане од званичних институција Републике Српске, и да се смањи доступност садржајима који се свакодневно емитују путем медија.
– Структура дана је изузетно важна, као и планирање обавеза које су изводљиве под датим околностима, не постављајући превисоке стандард – истакла је Симовићева.
Према њеним ријечима, сасвим природно је да новонастала ситуација ствара осјећај узнемирености, напетости и страха како код дјеце тако и код одраслих.
– Уколико страх превазилази границе реалног и очекиваног и поприма облике ирационалног страха (анксиозности), то постојећу ситуацију додатно компликује и озбиљно нарушава наш психолошки статус – објашњава Симовићева.
Важно је напоменути да реакције на стрес нису исте код сваког човјека, наглашава Симовићева и додаје да постоје индивидуалне разлике, у зависности од саме личности.
Она истиче да је чињеница да се дјеца неминовно суочавају са стресним и трауматским догађајима током свог развоја и на психолозима је да им обезбиједе безбједно и подржавајуће окружење, да им помогну и подстакну их да пронађу начин да се што функционалније носе у односу на њих.
У складу са новонасталом ситуацијом Друштво психолога Републике Српске је за грађане који осјећају узнемиреност и страх, психолошки притисак или тешко подносе боравак у изолацији, отворило бесплатну линију Плавог телефона у термину од 9.00 до 17.00 часова.
Грађанима стоји и на располагању додатни број за психолошку подршку 065/464-555 сваким даном од 9.00 до 22.00 часа.
Симовићева је подсјетила да Тим за пружање прве психолошке помоћи настоји да у овој тешкој ситуацији помогне становништву, како би на тај начин олакшали тегобе и страхове условљене ситуацијом поводом пандемије и како би се спријечиле могуће нежељене посљедице по ментално здравље грађана.