U vanrednom stanju vrlo je važno biti tolerantan i prema sebi i prema drugom, kaže psiholog Nataša Simović.
– Zbog vanrednog stanja u vezi sa virusom korona u kojem već neko vrijeme živimo, prinuđeni smo da mijenjamo dosadašnji način života, da se adaptiramo na drugačije okolnosti, ali preambiciozno je očekivati da će ta adaptacija ići brzo – ističe Simovićeva.
Postojeće okolnosti, navodi ona, nikog ne ostavljaju ravnodušnim, ali je od presudne važnosti obratiti se za pomoć na vrijeme ukoliko situacija prevazilazi okvire očekivanog.
Simovićeva, koje ja psiholog u Osnovnoj školi “Srbija” na Palama, poručuje da je poželjno pridržavati se mjera koje su propisane od zvaničnih institucija Republike Srpske, i da se smanji dostupnost sadržajima koji se svakodnevno emituju putem medija.
– Struktura dana je izuzetno važna, kao i planiranje obaveza koje su izvodljive pod datim okolnostima, ne postavljajući previsoke standard – istakla je Simovićeva.
Prema njenim riječima, sasvim prirodno je da novonastala situacija stvara osjećaj uznemirenosti, napetosti i straha kako kod djece tako i kod odraslih.
– Ukoliko strah prevazilazi granice realnog i očekivanog i poprima oblike iracionalnog straha (anksioznosti), to postojeću situaciju dodatno komplikuje i ozbiljno narušava naš psihološki status – objašnjava Simovićeva.
Važno je napomenuti da reakcije na stres nisu iste kod svakog čovjeka, naglašava Simovićeva i dodaje da postoje individualne razlike, u zavisnosti od same ličnosti.
Ona ističe da je činjenica da se djeca neminovno suočavaju sa stresnim i traumatskim događajima tokom svog razvoja i na psiholozima je da im obezbijede bezbjedno i podržavajuće okruženje, da im pomognu i podstaknu ih da pronađu način da se što funkcionalnije nose u odnosu na njih.
U skladu sa novonastalom situacijom Društvo psihologa Republike Srpske je za građane koji osjećaju uznemirenost i strah, psihološki pritisak ili teško podnose boravak u izolaciji, otvorilo besplatnu liniju Plavog telefona u terminu od 9.00 do 17.00 časova.
Građanima stoji i na raspolaganju dodatni broj za psihološku podršku 065/464-555 svakim danom od 9.00 do 22.00 časa.
Simovićeva je podsjetila da Tim za pružanje prve psihološke pomoći nastoji da u ovoj teškoj situaciji pomogne stanovništvu, kako bi na taj način olakšali tegobe i strahove uslovljene situacijom povodom pandemije i kako bi se spriječile moguće neželjene posljedice po mentalno zdravlje građana.