У Гацку је синоћ промовисана новооснована Фондација „Др Арчибалд Рајс“ у знак пажње, поштовања и вјечне захвалности једном од највећих српских пријатеља. То ће бити враћање дуга човјеку који је живот посветио српском роду ком је на крају завјештао и своје срце, поручено је са Свечане академије у гатачком парохијском дому.
Оснивач Фондације, Гачанин Вукота Говедарица рекао је да ће фокус рада бити на осјетљивим категоријама попут образовања и васпитања дјеце у развоју, помоћи дјеци са посебним потребама, старим, изнемоглим лицима и особама од инвалидитета.
Говедарица је истакао да Фондација баштини културно-историјски контекст те да с тим у вези треба очекивати активности у промоцији његовања и сјећања историје српског народа.
- Одлучили смо да оснујемо Фондацију која ће бити добровољна, хуманитарна, а увјерен сам и дјелотворна. Очекујемо за мјесец дана и прве резултате. Вјерујем у чланове Управног одбора Фондације који несебично желе да дају свој труд како би помогли свима који воде бригу о становништву - рекао је Говедарица.
Фото: istokrs.com
Свечаној академији присуствовао је епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, предсједник општине Никшић Марко Ковачевић, ректор Богословије из Фоче Љубомир Пријовић као и бројни Гачани.
Предсједник општине Никшић Марко Ковачевић поклонио је новооснованој Фондацији калиграфски рад монахиња из Жупског манастира “Молитва Светом Василију Острошком Чудотворцу”.
Ковачевић је истакао да Гацко и Никшић веже слободарска историја.
- Увијек се радо одазивам позиву српских патриота из Гацка, овдје их има много, а Вукота Говедарица јесте један од њих, то доказује и ова фондација и само име које носи - навео је Ковачевић.
Предсједник Управног одбора Фондације Милан Савић изразио је задовољство што је дио тима који води дубоко атруистичка мотивација.
- Настојаћемо да сав свој умни и физички потенцијал уложимо у конкретне пројекте на добробит цјелокупне друштвене заједнице. Својим ангажовањем плодотворићемо на свим пољима дјеловања дефинисаним статутом Фондације - рекао је Савић.
Он је додао да чланови Управног одбора желе да вечерас изговорено не буду празне реторичке конструкције него конкретна дјела.
Фото: istokrs.com
Учесници Свечане академије били су хор Богословије Свети Петар Дабробосански из Фоче, народни гуслар Војин Тепавчевић и драмски умјетник Срђа Бјелогрлић.