У просторијама Градске организације слијепих и слабовидих Источно Сарајево данас почиње реализација едукативних радионица у оквиру пројекта "Стрелицама до свјетлости и радости" чији је циљ инклузија, односно, социјализација слијепих и слабовидих лица и њихово укључивање у све савремене друштвене токове.
Секретар Градске организације слијепих и слабовидих Источно Сарајево Јовица Мијатовић изјавио је Срни да је пројекат одобрен у оквиру јавног позива организацијама цивилног друштва који је Градска управа Источно Сарајево реализовала у партнерству са Развојним програмом УН /УНДП/.
Пројекат финансира ЕУ, а његова укупна вриједност је 19.851 КМ.
Мијатовић је навео да ће се радионице реализовати у наредних шест мјесеци, сваке суботе од 15.00 до 19.00 часова. Предвиђено је да радионица траје око два и по сата, а преостало вријеме је за дружење полазника.
- Слијепа и слабовида лица ће заједно са лицима без визуелног хендикепа вјежбати на говорном пикаду, а биће ангажован и професионални едукатор – тренер. У пројекат су укључена и дјеца, како би већ од малих ногу стекли навику да се друже са слијепима, као и да им помогну, уколико је потребно. Радионица је отвореног типа, ко код нам дође, добро је дошао и биће наш драги гост - истакао је Мијатовић, који је и координатор пројекта.
Мијатовић је истакао да тренутно Градска организација има говорни пикадо, који им је донирала фирма из Јапана, а у оквиру овог пројекта ускоро ће им бити обезбијеђен још један.
Он је додао и да ће бити укључен одређени број волонтера који ће помагати слијепима у обављању свакодневних обавеза, као што је одлазак код љекара, плаћање режија и других послова која слијепи нису у могућности да самостално обављају.
Мијатовић је истакао да слијепа и слабовидна лица углавном проводе вријеме код куће, а Градска организација организација покушава да их анимира да се друже и учествују у различитим активностима, као што је и овај пројекат.
Он је навео да је поента пројекта у дружењу слијепих, а пикадо је само алат, којим ће се доћи до резултата.
- Циљ је да након шест мјесеци едукације оформимо пикадо екипу која ће учествовати на такмичењима, турнирима, како код нас тако и у региону, јер је то сада тренд. Радионице трају шест мјесеци, а након тога, планирамо да организујемо турнир за све учеснике едукације - додао је Мијатовић.
По окончању пројекта планирано је и организовање заједничког излета учесника и донатора на Јахорини, што ће, према ријечима Мијатовића, чинити круну реализације овог пројекта.
Он је додао да је у плану да пројекат настави да живи и након званичне реализације.
Мијатовић је навео да организација тренутно броји 170 чланова са подручја свих шест градских општина.