U prostorijama Gradske organizacije slijepih i slabovidih Istočno Sarajevo danas počinje realizacija edukativnih radionica u okviru projekta "Strelicama do svjetlosti i radosti" čiji je cilj inkluzija, odnosno, socijalizacija slijepih i slabovidih lica i njihovo uključivanje u sve savremene društvene tokove.
Sekretar Gradske organizacije slijepih i slabovidih Istočno Sarajevo Jovica Mijatović izjavio je Srni da je projekat odobren u okviru javnog poziva organizacijama civilnog društva koji je Gradska uprava Istočno Sarajevo realizovala u partnerstvu sa Razvojnim programom UN /UNDP/.
Projekat finansira EU, a njegova ukupna vrijednost je 19.851 KM.
Mijatović je naveo da će se radionice realizovati u narednih šest mjeseci, svake subote od 15.00 do 19.00 časova. Predviđeno je da radionica traje oko dva i po sata, a preostalo vrijeme je za druženje polaznika.
- Slijepa i slabovida lica će zajedno sa licima bez vizuelnog hendikepa vježbati na govornom pikadu, a biće angažovan i profesionalni edukator – trener. U projekat su uključena i djeca, kako bi već od malih nogu stekli naviku da se druže sa slijepima, kao i da im pomognu, ukoliko je potrebno. Radionica je otvorenog tipa, ko kod nam dođe, dobro je došao i biće naš dragi gost - istakao je Mijatović, koji je i koordinator projekta.
Mijatović je istakao da trenutno Gradska organizacija ima govorni pikado, koji im je donirala firma iz Japana, a u okviru ovog projekta uskoro će im biti obezbijeđen još jedan.
On je dodao i da će biti uključen određeni broj volontera koji će pomagati slijepima u obavljanju svakodnevnih obaveza, kao što je odlazak kod ljekara, plaćanje režija i drugih poslova koja slijepi nisu u mogućnosti da samostalno obavljaju.
Mijatović je istakao da slijepa i slabovidna lica uglavnom provode vrijeme kod kuće, a Gradska organizacija organizacija pokušava da ih animira da se druže i učestvuju u različitim aktivnostima, kao što je i ovaj projekat.
On je naveo da je poenta projekta u druženju slijepih, a pikado je samo alat, kojim će se doći do rezultata.
- Cilj je da nakon šest mjeseci edukacije oformimo pikado ekipu koja će učestvovati na takmičenjima, turnirima, kako kod nas tako i u regionu, jer je to sada trend. Radionice traju šest mjeseci, a nakon toga, planiramo da organizujemo turnir za sve učesnike edukacije - dodao je Mijatović.
Po okončanju projekta planirano je i organizovanje zajedničkog izleta učesnika i donatora na Jahorini, što će, prema riječima Mijatovića, činiti krunu realizacije ovog projekta.
On je dodao da je u planu da projekat nastavi da živi i nakon zvanične realizacije.
Mijatović je naveo da organizacija trenutno broji 170 članova sa područja svih šest gradskih opština.