Са лијепим временом и топлим данима, све чешће боравимо у природи, што је често узрок убода инсеката, али и угриза животиња.
У Источном Сарајеву, овог прољећа и љета, евидентан је повећан број особа које је угризао пас, крпељ или змија.
Др Жанка Ерановић, специјалиста инфектологије у Болници „Србија“ истиче да пацијенти некада не знају шта их је угризло, већ се, како каже, сјећају тренутног бола.
- Пацијенти често ттек касније уоче кожну промјену на истом мјесту и ради могућих компликација не треба чекати, потребно је одмах јавити се љекару – наводи она.
Што се тиче угриза, др Ерановић наводи да је најчешће ријеч о угризу паса луталица, као и властитих или другог власника и то за руке и ноге, а код дјеце су чести и угризи главе.
- На угризном мјесту може се развити бактеријска инфекција која се шири по кожи, поткожном и коштаном ткиву – упозорава она, истичући да ријетко наступе компликације попут сепсе, инфекције срца, упале овојница мозга код особа са придруженим болестима или ослабљеног имунитета.
- Ради превенције инфекције угризну рану је потребно одмах темељито очистити водом и сапуном и јавити се љекару. Након хируршке обраде ране и процјене ризика за развој инфекције, тетануса и бјеснила примјењу се профилакса вакцине, серуми и антибиотици - истакла је др Ерановић.
Када је ријеч о змијама, у нашим крајевима најчешће су поскок и шарк.
- Офидизам је тровање змијским отровом, а угриз змије изазива јаку бол са појавом двије угризне ранице на кожи у размаку од шест до десет милиметара. Након угриза развија се крвни подлив и оток, а могуће су и бактеријске инфекције - навела је она.
Објашњава да су општи симптоми офидизма благо повишена температура, главобоља, повраћање, а компликације које могу настати услијед офидизма су шок са падом крвног притиска, убрзан пулс, хипотермија, прољев, оштећење јетре и бубрега, хеморагијски синдром, поремећај свијести. Смрт, како истиче, наступа због циркулаторног колапса.
Прва помоћ на терену састоји се у испирању угриза дезинфекцијским средством, а у здравственој установи се код средње тешких и тешких угриза примјењује антивиперични серум.
- Ако је угриз у предјелу главе, врата или директно у крвни суд и са развијеном тешком клиничком сликом тровања, потребно је дати по двије до четири терапијске дозе серума. Код сумње на угриз и уз појаву описаних раница потребно је одмах јавити се љекару и не оклијевати - упозорила је др Ерановић.
Серуми и вакцине за потребе болнице се набављају из Института за јавно здравство Републике Српске.
Уједи инфицираног крпеља, наглашава др Ерановић, често у подручју врата, пазуха и препона могу проузроковати лајмску борелиозу, сезонску прољеће/љето и космополитску болест. Узрочник је, додаје, бактерија „Borrelia burgdorferi".
Лајм борелиоза је мултисистемска инфламаторна болест и инкубација траје од три до 30 дана, а болест може имати три стадијума, локализоване, дисеминоване и позне инфекције.
- Рана инфекција се манифестује као „Ерyтхема мигранс“ црвени прстен на кожи праћен општим инфективним синдромом. Дисеминована инфекција манифестује се као упала срца или овојница мозга, а позна инфекција као упала зглобова или ока. Терапија је антибиотска, а најбољи резултати се постижу лијечењем у раном стадијуму лајмске болести. Због тога, не требате чекати или сами покушавати одстранити крпеља са коже, потребно је одмах јавити се љекару - поручила је др Ерановић.