Sa lijepim vremenom i toplim danima, sve češće boravimo u prirodi, što je često uzrok uboda insekata, ali i ugriza životinja.
U Istočnom Sarajevu, ovog proljeća i ljeta, evidentan je povećan broj osoba koje je ugrizao pas, krpelj ili zmija.
Dr Žanka Eranović, specijalista infektologije u Bolnici „Srbija“ ističe da pacijenti nekada ne znaju šta ih je ugrizlo, već se, kako kaže, sjećaju trenutnog bola.
- Pacijenti često ttek kasnije uoče kožnu promjenu na istom mjestu i radi mogućih komplikacija ne treba čekati, potrebno je odmah javiti se ljekaru – navodi ona.
Što se tiče ugriza, dr Eranović navodi da je najčešće riječ o ugrizu pasa lutalica, kao i vlastitih ili drugog vlasnika i to za ruke i noge, a kod djece su česti i ugrizi glave.
- Na ugriznom mjestu može se razviti bakterijska infekcija koja se širi po koži, potkožnom i koštanom tkivu – upozorava ona, ističući da rijetko nastupe komplikacije poput sepse, infekcije srca, upale ovojnica mozga kod osoba sa pridruženim bolestima ili oslabljenog imuniteta.
- Radi prevencije infekcije ugriznu ranu je potrebno odmah temeljito očistiti vodom i sapunom i javiti se ljekaru. Nakon hirurške obrade rane i procjene rizika za razvoj infekcije, tetanusa i bjesnila primjenju se profilaksa vakcine, serumi i antibiotici - istakla je dr Eranović.
Kada je riječ o zmijama, u našim krajevima najčešće su poskok i šark.
- Ofidizam je trovanje zmijskim otrovom, a ugriz zmije izaziva jaku bol sa pojavom dvije ugrizne ranice na koži u razmaku od šest do deset milimetara. Nakon ugriza razvija se krvni podliv i otok, a moguće su i bakterijske infekcije - navela je ona.
Objašnjava da su opšti simptomi ofidizma blago povišena temperatura, glavobolja, povraćanje, a komplikacije koje mogu nastati uslijed ofidizma su šok sa padom krvnog pritiska, ubrzan puls, hipotermija, proljev, oštećenje jetre i bubrega, hemoragijski sindrom, poremećaj svijesti. Smrt, kako ističe, nastupa zbog cirkulatornog kolapsa.
Prva pomoć na terenu sastoji se u ispiranju ugriza dezinfekcijskim sredstvom, a u zdravstvenoj ustanovi se kod srednje teških i teških ugriza primjenjuje antiviperični serum.
- Ako je ugriz u predjelu glave, vrata ili direktno u krvni sud i sa razvijenom teškom kliničkom slikom trovanja, potrebno je dati po dvije do četiri terapijske doze seruma. Kod sumnje na ugriz i uz pojavu opisanih ranica potrebno je odmah javiti se ljekaru i ne oklijevati - upozorila je dr Eranović.
Serumi i vakcine za potrebe bolnice se nabavljaju iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
Ujedi inficiranog krpelja, naglašava dr Eranović, često u području vrata, pazuha i prepona mogu prouzrokovati lajmsku boreliozu, sezonsku proljeće/ljeto i kosmopolitsku bolest. Uzročnik je, dodaje, bakterija „Borrelia burgdorferi".
Lajm borelioza je multisistemska inflamatorna bolest i inkubacija traje od tri do 30 dana, a bolest može imati tri stadijuma, lokalizovane, diseminovane i pozne infekcije.
- Rana infekcija se manifestuje kao „Erythema migrans“ crveni prsten na koži praćen opštim infektivnim sindromom. Diseminovana infekcija manifestuje se kao upala srca ili ovojnica mozga, a pozna infekcija kao upala zglobova ili oka. Terapija je antibiotska, a najbolji rezultati se postižu liječenjem u ranom stadijumu lajmske bolesti. Zbog toga, ne trebate čekati ili sami pokušavati odstraniti krpelja sa kože, potrebno je odmah javiti se ljekaru - poručila je dr Eranović.