У Палама два случаја трихинеле у месу дивљачи

29.11.2024. 10:22
0
ИЗВОР: srna.rs

На подручју општине Пале забиљежена су два случаја присуства трихинеле у месу дивљачи, речено је Срни у Ветеринарској станици "Зоо-вет" у овом мјесту.

Директор Ветеринарске станице Бранислав Галић рекао је да је дивљач уловљена у Горњем Прибњу недалеко од Пала и у Госини, те да је ова станица у обавези да прати стање дивљачи на терену с обзиром на то да покрива подручје општина Пале и Источни Стари Град.

- Ветеринарска станица одрадила је свој дио посла и, у складу са законом, заражено месо дивљачи је уништено спаљивањем и закопавањем, будући да трихинела може дуго да живи у лешевима и остацима меса - објаснио је Галић.

Он је напоменуо да је прије кориштења меса домаће или дивље свиње обавезна провјера јер је законска обавеза да месо за јавну потрошњу буде прегледано, поготово што ловци знају дијелити ловину на више домаћинстава.

Галић је објаснио да заражена свиња не показује клиничке симптоме већ само носи паразите који се активирају приликом конзумирања меса, када дођу до човјековог желуца.

  • Слика
  • Слика

Фото: srna.rs

Према његовим ријечима, преглед дивље свиње ради се на већем узорку него домаће, методом која траје и до два сата.

Галић каже да до сада није било случајева трихинеле код домаћих свиња иако је у току свињокољ и повећан је број прегледа, за разлику од претходне двије године када је то драстично пало, како због афричке куге свиња која се појавила у Бијељини и Посавини, тако и због цијене свињског меса која је у том периоду била висока.

Коментари 0
Повезане вијести
Опасна игра дјеце у Источном Сарајеву Опасна игра дјеце у Источном Сарајеву
Фестивал "Акордеон арт плус" од 27. до 30. маја Фестивал "Акордеон арт плус" од 27. до 30. маја
Још 20 "вихора" путује у Емирате Још 20 "вихора" путује у Емирате
Најчитаније
  • Рагиб Халиловић – Херој са Грбавице
    21h 16m
    11
  • Опасна игра дјеце у Источном Сарајеву
    10h 2m
    5
  • Како је страдао митрополит Петар Зимоњић
    20h 23m
    10
  • Паљанка Маја Фуртула за четири године школовања није имала ниједан изостанак са наставе
    22h 4m
    2
  • Сокочанин ухапшен због пријетњи и наношења тјелесних повреда
    18h 46m
    3