У Русији почело испитивање прве вакцине против рака

20.06.2025. 12:43
1
ИЗВОР: Б92

У Русији су почела клиничка испитивања вакцине против рака под називом "Ентеромикс", саопштио је главни онколог Министарства здравља Андреј Каприн.

Наш институт је први којем је повјерено да спроведе отворено, једноструко клиничко испитивање прве фазе са овом вакцином - рекао је генерални директор Националног медицинског истраживачког центра за радиологију (НМИТс радиологије) током сесије "Развој персонализованих онколошких лијекова: Будућност је већ ту" на Петербуршком међународном економском форуму (ПМЕФ).

Каприн је навео сљедеће:

-  у испитивању ће учествовати 48 добровољаца;

- токсични ефекат вакцине је веома низак.

Додао је и да је прошле године у свијету развијено 25 нових лекова у области онкологије.

У Русији је у току развој више онковакцина, међу којима је и "Ентеромикс" – онколитичка вакцина на којој раде стручњаци НМИТс радиологије Министарства здравља у сарадњи са Институтом молекуларне биологије "Енгелхарт" Руске академије наука. Такође се развија и персонализована мРНК вакцина, заједнички пројекат НМИТс радиологије и Националног истраживачког центра за епидемиологију и микробиологију "Гамалеја".

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Не вјерујте 20.06.2025. 17:44
    Та Гамалеја је имала 5 пројееката и сви су пропали.
    Последњи је такозвани Спутњик 5, који је заправо фајзерова сплачина, која је убила хиљаде људи.
    Најпознатији је Мирослав Лазански.
    Тај Гинцбург који се јавља директором Гамалеје, није никакав ни фармацеут, ни љекар, него агроном који је дипломирао и докторирао на сјетви кромпира.
    Вакцина против рака је пост, молитва, исповјест, причешће, козлац и пшенична трава.
Повезане вијести
Мурашко: Развој вакцине против рака тече по плану, прво ћемо лијечити меланом Мурашко: Развој вакцине против рака тече по плану, прво ћемо лијечити меланом
Дарко Младић поздравио захтјеве Србије и Русије у Савјету безбједности УН Дарко Младић поздравио захтјеве Србије и Русије у Савјету безбједности УН
Доктор Јаковљевић: Руси на корак да региструју вакцину за рак плућа Доктор Јаковљевић: Руси на корак да региструју вакцину за рак плућа
Најчитаније
  • Пронађено беживотно тијело мушкарца на подручју општине Пале
    13h 57m
    0
  • Клепић: Пронађено тијело мушкарца на Требевићу
    12h 18m
    0
  • Аутомобил се преврнуо на кров у Лапишници
    10h 41m
    0
  • Свети Петар Цетињски: Не дајте Турцима повода да вас попале и разагнају
    14h 51m
    0
  • Такмичење за најљепше окићене балконе/прозоре и пословне објекте на Шеталишту др Миодраг Лазић
    13h 28m
    1