У Сокоцу промовисана књига о Данету Корици - легенди југословенске атлетике

26.10.2024. 14:58
0
ИЗВОР: srna.rs

На Сокоцу је данас представљена књига "Дане Корица", аутора Милана Томића, у којој се говори о необичном животном и спортском путу атлетског јунака и по многима легенде југословенске атлетике чији неки рекорди још нису порушени.

Аутор Томић рекао је новинарима да се, иако је написао више књига, највише радовао овој о Данету Корици, са којим је заједно тренирао и о коме је својевремено, као новинар, писао текстове.

Он је истакао да је народ волио Корицу, који је одрастао у сиромашној породици у једном селу код Кутине, и којем су у раној младости била обољела кољена, а лијечио се и од туберкулозе.

Томић је нагласио да је упркос тим болестима Корица касније направио рекорде који и дан-данас стоје.

- Имао је убитачан финиш, који је ретко ко имао - додао је Томић.

Он је нагласио да књига носи поруке, да упорност и издржљивост које је Корица имао, може бити примјер спортистима, али и људима из обичног живота, како се постиже резултат и успјех.

Корица је на промоцији истакао да је постао успјешан само зато што је упорно слиједио свој циљ и изразио задовољство што је књигу о њему написао његов пријатељ и кум, човјек са којим је тренирао.

Он је нагласио да је желио да буде олимпијски шампион, да освоји олимпијску медаљу и да доживи да се свира химна у његову част, што је било мотив да тренира понекада чак и више него што је требало.

- Прво, атлетика је љубав, а касније и обавеза. Кад ставиш грб своје земље на груди, онда се све може и мораш бити пример свуда где се појавиш, на стази, ван стазе и у учењу - навео је Корица.

Та упорност, како је рекао, помогла му је да заврши факултет, постдипломске студије и да докторира на Факултету за спорт.

Корица је поручио младима да за сваки успјех морају пуно да раде, што и није тешко ако се то воли.

Он је новинарима на Сокоцу рекао да је након завршене спортске каријере почео да ради у спортским организацијама почевши као селектор за јунире Атлетског савеза Југославије, потом је 20 година био савезни капитен-селектор за сениоре, те генерални секретар Спортског савеза Србије и у неким спортским друштвима.

Сада је, како каже, у пензији, и ангажован је као потпредсједник Атлетског савеза Србије и члан више одбора и комисија Србије и града Београда и тим обавезама попуњава слободно вријеме.

Промоција је одржана у хотелу "Златни бор" на Сокоцу.

Коментари 0
Повезане вијести
Притворена жена из Сокоца осумњичена за покушај убиства мужа Притворена жена из Сокоца осумњичена за покушај убиства мужа
Затражен притвор за Сокочанку која је покушала да убије мужа Затражен притвор за Сокочанку која је покушала да убије мужа
Породична драма у Сокоцу Породична драма у Сокоцу
Најчитаније
  • Прича о шајкачи – како је српска капа добила име
    11h 8m
    710
  • Заборављени коријени: Црква Светог Илије у Илијашу (ВИДЕО)
    23h 48m
    6
  • Преминуо Славиша Раковић
    22h 36m
    0
  • Сјећање: Индијци су стајали раме уз раме са српским војницима на Солунском фронту
    11h 6m
    35
  • Милош Црњански и Вида Ружић: Љубав коју је само смрт раставила
    11h 7m
    0