У Српској има довољно серума против змијског отрова

20.06.2023. 13:49
0
ИЗВОР: srna.rs

Институт за јавно здравство Републике Српске располаже довољном количином серума који се користи против змијског отрова /антивипернум/ и доставља га здравственим установама према њиховим захтјевима и потребама, речено је Срни у Институту.

У Институту су навели да редовно набављају вакцине и серуме, према плану и потребама, како Института, тако и домова здравља.

Касно прољеће и наступајући љетни период вријеме је интензивног боравка у природи - обављање пољопривредних радова, излети, планинарења и слично, што условљава повећану изложеност змијским уједима.

Према ријечима стручњака, на овом подручју живи неколико врста змија, од којих су три отровнице и то шарка или риђовка, балкански шарган и поскок.

На Катедри за зоологију, еволуцију и генетику Природно-математичког факултета /ПМФ/ у Бањалуци кажу да змије нападају човјека из страха и само уколико се нагазе или испровоцирају у самоодбрани.

Змије су веома опасне и у сезони парења или док његују младунце, али и тада, ако нема наглих покрета, неће напасти. Уколико се змија нагази она ће се инстиктивно окренути и ујести за ногу.

- Отровне змије се у брзини тешко разликују од неотровних, али основно је то да отровнице имају изражену троугласту главу /код неотровних је она више јајолика/ и доста сужен врат, док код неотровних то није случај - наводе из ПМФ-а.

Отровне змије имају један до два шупља зуба везана сакесицом пуном отрова. Тај отров лучи жлијезда повезана са кесицом. Чим змија зарије своје зубе у месо жртве, из кесице се излучи извјесна количина отрова у рану.

Из Катедре за зоологију наводе да у змијском отрову постоје двије врсте отрова - један дјелује разорно на нервни систем, а други делује на крв и крварење.

Према наводима љекара, на мјесту змијског уједа виде се двије мале убодне ранице које не крваре, иако је могуће да постоји и једна раница или само огреботина. Убрзо на том мјесту настане црвени прстен који постаје плавичаст, односно рана помодри и појави се оток. Нешто касније, на том дијелу тијела јавља се обамрлост и оток лимфних чворова.

Приликом уједа, преко зуба змија испушта отров који улази у крв, који се разноси по цијелом тијелу, након чега се јавља слабост, дрхтавица, вртоглавица, бљедило, убрзаван пулс и отежано дисање.

Љекари упозоравају да након тога може доћи до престанка згрушавања крви, затим појаве повраћања, дијареје и губитка свијести, а касније се јављају грчеви и потпуна неосетљивост /кома/.

Појава неуролошких испада /делиријум, сметеност, грчеви/ су знаци крварења у мозгу које је најчешћи непосредни узрок смрти. Уколико се не реагује благовремено, наступа парализа центра за дисање, а мало затим и престанка рада срца, кажу љекари.

За развој симптома врло је важно мјесто уједа, а најопаснији уједи су на глави или врату, или ако је змија убризгала отров директно у крвни суд.

Након транспорта до здравствене установе, на основу процјене тежине клиничке слике, даје се серум против змијског отрова /антивиперинум/ интрамускуларно или интравенски, према протоколу.

Серум антивиперинум дјелотворан је против полуотровних и отровних змија које се јављају у Европи.

Превенција змијског уједа, препоруке

У Институту за јавно здравство Републике Српске истичу да неке змијске уједе, попут оних када особа случајно стане на змију, готово је немогуће спријечити.

- Међутим, постоје мјере предострожности којих се треба придржавати и које могу знатно умањити могућност уједа змија, а то је да змију не треба дирати. Врло често угриз змије се деси при покушају да се змија убије. Змије најчешће побјегну, а само изузетно нападају - указују у Инсттуту.

Препорука је и избјегавати кретање кроз високу траву, шибље и коров без прикладне одјеће и обуће /чизме/, боравити на покошеним дијеловима, а кретати по покошеним стазама и постојећим путићима.

У Институту наводе да руке не треба стављати на мјеста која нису прегледна, завлачити се у грмове, подизати камење, брати шумске плодове и слично. Посебан опрез, како наводе у Институту, потребан је при пењању по стијенама.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    18h 12m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    8h 31m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    15h 15m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    10h 42m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    14h 19m
    1