У Републици Српској су од хемофилије обољеле 83 особе, од којих 32 имају тешки облик и потребу за терапијом која је неопходна да се примјењује сваки други до трећи дан, рекао је Срни предсједник Удружења обољелих од хемофилије Бањалука Бранислав Узелац.
- Податак обољелих варира, зависи од одласка станвништва, неко је преминуо, има нових обољелих, тако да број варира од 80 до 83. Причамо о свим облицима хемофилије – тешки, средњи и лаки облик - навео је Узелац.
Узелац је рекао да је 40 одсто обољелих од хемофилије у Српској млађе од 18 година, те указао да 60 одсто обољелих живи од социјалне помоћи, односно личне инвалиднине и туђе његе и помоћи, зато што зависе од других особа.
Он је нагласио да средњи и лаки облици хемофилије немају потребу за сталном терапијом, док тешки облици имају потребу за профилаксом, односно за терапијом чије је примјењивање неопходно сваки други до трећи дан, односно два до три пута седмично.
Узелац је рекао да у Републици Српској од 2010. године постоји терапија коју сноси Фонд здравственог осигурања Републике Српске.
- Од ове године двије особе су прешле на најсавременију терапију тренутно. Надамо се да ће у скорије вријеме и остале особе са тешким обликом примати ту терапију - истакао је Узелац.
Он је нагласио да је терапија за обољеле од хемофилије изузетно скупа, те да мјесечна доза по особи износи од 5.000 до 10.000 КМ, док је савременија терапија далеко скупља.
- У посљедњих десет година дошло је до развоја савременије терапије, односно унапређења - рекао је Узелац.
Узелац је навео да обољели од хемофилије у Српској од 2010. године немају некаквих проблема што се тиче терапија, те указао да она не зауставља болест, већ је успорава.
- Код особа од тридесетак година већ наступа оштећење, тако да су те особе са инвалидитетом од 80 до 100 одсто. Крварење у великим зглобовима, конкретно у кољенима, и стална понављања доводе до оштећења и та особа постаје особа са инвалидитетом - појаснио је Узелац.
Он је рекао да се Свјетски дан борбе против хемофилије од 1989. године обиљежава 17. априла, а Удружење обољелих од хемофилије Бањалука овај значајан датум обиљежиће у суботу, 17. априла, у Тржном центру "Делта".
- Удружење ће, у сарадњи са Комитетом за међународну размјену студената медицине Републике Српске, упознати грађане и ширу јавност шта је то хемофилија и са којим проблемима се обољели сусрећу - рекао је Узелац и додао да се у Српској Свјетски дан борбе против хемофилије обиљежава од 2008. године.
Узелац је рекао да ће том приликом бити подијељени информативни леци, постављена скулптура "Кап крви", на коју ће посјетиоци остављати поруке подршке, склуптура суперхероја, те портрети обољелих од хемофилије у Републици Српској.
- Желимо да скренемо пажњу да, осим тога што имамо терапију, болест њоме није заустављена већ су смањени проблеми, зато што још не постоји лијек за хемофилију - у суштини имамо само терапију - рекао је Узелац.
Хемофилија је неизљечиви поремећај процеса згрушавања крви, а ова ријетка болест генетски се преноси са мајке на мушко дијете.