U Republici Srpskoj su od hemofilije oboljele 83 osobe, od kojih 32 imaju teški oblik i potrebu za terapijom koja je neophodna da se primjenjuje svaki drugi do treći dan, rekao je Srni predsjednik Udruženja oboljelih od hemofilije Banjaluka Branislav Uzelac.
- Podatak oboljelih varira, zavisi od odlaska stanvništva, neko je preminuo, ima novih oboljelih, tako da broj varira od 80 do 83. Pričamo o svim oblicima hemofilije – teški, srednji i laki oblik - naveo je Uzelac.
Uzelac je rekao da je 40 odsto oboljelih od hemofilije u Srpskoj mlađe od 18 godina, te ukazao da 60 odsto oboljelih živi od socijalne pomoći, odnosno lične invalidnine i tuđe njege i pomoći, zato što zavise od drugih osoba.
On je naglasio da srednji i laki oblici hemofilije nemaju potrebu za stalnom terapijom, dok teški oblici imaju potrebu za profilaksom, odnosno za terapijom čije je primjenjivanje neophodno svaki drugi do treći dan, odnosno dva do tri puta sedmično.
Uzelac je rekao da u Republici Srpskoj od 2010. godine postoji terapija koju snosi Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
- Od ove godine dvije osobe su prešle na najsavremeniju terapiju trenutno. Nadamo se da će u skorije vrijeme i ostale osobe sa teškim oblikom primati tu terapiju - istakao je Uzelac.
On je naglasio da je terapija za oboljele od hemofilije izuzetno skupa, te da mjesečna doza po osobi iznosi od 5.000 do 10.000 KM, dok je savremenija terapija daleko skuplja.
- U posljednjih deset godina došlo je do razvoja savremenije terapije, odnosno unapređenja - rekao je Uzelac.
Uzelac je naveo da oboljeli od hemofilije u Srpskoj od 2010. godine nemaju nekakvih problema što se tiče terapija, te ukazao da ona ne zaustavlja bolest, već je usporava.
- Kod osoba od tridesetak godina već nastupa oštećenje, tako da su te osobe sa invaliditetom od 80 do 100 odsto. Krvarenje u velikim zglobovima, konkretno u koljenima, i stalna ponavljanja dovode do oštećenja i ta osoba postaje osoba sa invaliditetom - pojasnio je Uzelac.
On je rekao da se Svjetski dan borbe protiv hemofilije od 1989. godine obilježava 17. aprila, a Udruženje oboljelih od hemofilije Banjaluka ovaj značajan datum obilježiće u subotu, 17. aprila, u Tržnom centru "Delta".
- Udruženje će, u saradnji sa Komitetom za međunarodnu razmjenu studenata medicine Republike Srpske, upoznati građane i širu javnost šta je to hemofilija i sa kojim problemima se oboljeli susreću - rekao je Uzelac i dodao da se u Srpskoj Svjetski dan borbe protiv hemofilije obilježava od 2008. godine.
Uzelac je rekao da će tom prilikom biti podijeljeni informativni leci, postavljena skulptura "Kap krvi", na koju će posjetioci ostavljati poruke podrške, skluptura superheroja, te portreti oboljelih od hemofilije u Republici Srpskoj.
- Želimo da skrenemo pažnju da, osim toga što imamo terapiju, bolest njome nije zaustavljena već su smanjeni problemi, zato što još ne postoji lijek za hemofiliju - u suštini imamo samo terapiju - rekao je Uzelac.
Hemofilija je neizlječivi poremećaj procesa zgrušavanja krvi, a ova rijetka bolest genetski se prenosi sa majke na muško dijete.