У Српској пријављене 43 обољеле особе од полно преносивих болести

21.02.2025. 09:46
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Институту за јавно здравство Републике Српске прошле године су пријављена 43 особе обољеле од полно преносивих болести, и то од сифилиса, хламидије, те ХИВ-а.

Но, у поређењу са 2023. годином, биљежи се пад броја пријављених случајева, с обзиром на то да је у 2023. години пријављено укупно 77 обољелих од наведених болести, потврдили су за "Независне" из Института за јавно здравство Републике Српске.

- Неке од најчешће пријављиваних полно преносивих болести у протеклој години су биле хламидијаза, и то 11 обољелих, од сифилиса је обољело њих 13, а од ХИВ инфекције 10, док је од АИДС-а било њих седам, с тим да обољелих од гонореје није било - навела је Марина Јелен Шибаревић, специјализант епидемиологије у Институту за јавно здравство Републике Српске.

Истакла је да се највећи пад у броју пријављених случајева биљежи код хламидијазе, док је број обољелих од сифилиса, гонореје, ХИВ инфекције и АИДС-а приближно исти током протекле двије године.

Како је рекла, када је у питању узрасна и полна структура становништва која оболијева од најчешћих полно преносивих болести, примијећено је да су код ХИВ инфекције и АИДС-а чешће оболијевали мушкарци из МСМ популације и бисексуалне оријентације, а болест се углавном откривала у средњој животној доби.

- Током 2023. године пријављено је 11 ХИВ позитивних особа, и то девет мушкараца и двије жене, те осам обољелих од АИДС-а, тј. шест мушкараца и двије жене. Током исте године, забиљежен је и један смртни случај усљед компликација изазваних АИДС-ом.

У 2024. години пријављено је 10 ХИВ позитивних особа, и то девет мушкараца и једна жена, те седам обољелих од АИДС-а, а све су били мушкарци. Није било пријављених смртних исхода од наведених болести током 2024. године - додала је она.

Појаснила је да, када су у питању болести као што су ХИВ и АИДС, у нашем друштву и даље постоји стигма и дискриминација према обољелим особама, што негативно утиче на благовремено јављање, откривање и третман болести, чему поред здравственог сектора и друштво у цјелини треба посветити посебну пажњу и додатне напоре.

- Као и већина болести из ове групе, пријављени, односно откривени представљају само врх леденог бријега, док већи број лица остаје скривен, односно непријављен. Постоји вјероватноћа да је реално оболијевање од ових болести далеко веће, али због присутности стигме и дискриминације, као и културолошких разлога, ова група болести се нередовно и недовољно пријављује од стране здравствених служби - рекла је Јелен Шибаревићева.

Арнела Церић Банићевић, специјалиста гинекологије и акушерства у Универзитетском клиничком центру РС, за "Независне" каже да се након дуго година поново сусрећу са гонорејом и сифилисом код пацијенткиња.

- Узрок сигурно јесте у промискуитету и избору партнера. Доказ за повећање или појављивање таквих инфекција јесте уврштавање анализа за њихову детекцију у наш национални водич за трудноће при Министарству здравља и социјалне заштите РС, који је изашао 2023. - рекла је Церић Банићевићева.

Истакла је да је и те како битно препознати и на вријеме лијечити ове болести.

Иначе, према недавно објављеним подацима Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ), број полно преносивих болести је у порасту (СПИ) широм Европе, уз упечатљив пораст броја случајева сифилиса и гонореје.

Коментари 0
Повезане вијести
На Мањачи измјерено минус 28 степени На Мањачи измјерено минус 28 степени
Ухапшен због пљачке, провалио у три куће Ухапшен због пљачке, провалио у три куће
Ухапшен Сарајлија на основу потраге Основног суда у Сокоцу Ухапшен Сарајлија на основу потраге Основног суда у Сокоцу
Најчитаније
  • Источна Илиџа: Смртно страдао пјешак у саобраћајној несрећи
    19h 2m
    4
  • Да се не заборави: Егзодус 1996. године
    19h 51m
    9
  • Живи и мртви сарајевски Срби у истој колони
    19h 51m
    7
  • Јануарски рачуни за струју у Српској изазвали шок
    14h 3m
    9
  • Пронађени украдени предмети вриједни око 1,6 милиона КМ
    11h 24m
    0