У Српској расте број обољелих од великог кашља

25.12.2023. 19:13
0
ИЗВОР: nezavisne.com

У Републици Српској до сада је потврђено 27 случајева великог кашља, рекли су за "Независне новине" из Института за јавно здравство Републике Српске.

- У Бањалуци су потврђена 23 случаја, док су четири случаја пријављена у Бијељини - рекли су из Института.

Ранко Шкрбић, предсједник Савјета за здравље Републике Српске, раније је рекао да је велики кашаљ букнуо у цијелом региону и да подаци говоре да је узрок само нередовно вакцинисање.

Шкрбић је апеловао да родитељи прате календар вакцинисања који је дефинисао Институт и да редовно вакцинишу дјецу јер велики кашаљ може да изазове фаталан исход код беба које нису стекле имунитет и не могу да искашљу.

- Вакцине имамо, само треба да се придржавамо календара вакцинација - рекао  је тада Шкрбић.

Подсјетимо, пертусис представља веома заразну болест, од које најчешће оболијевају мала дјеца.

- Болест узрокује бактерија Bordetella pertussis, која се након уласка у респираторни систем домаћина размножава и ствара токсин - рекла  је  раније за "Независне новине" Јелена Ђаковић Девић, епидемиолог у Институту за јавно здравство Републике Српске.

Истакла је да се велики кашаљ преноси капљичним путем, а први симптоми настају седам до десет дана послије инфекције.

- У почетку се болест манифестује симптомима прехладе, након чега кашаљ постаје интензивнији и јављају се напади кашља уз карактеристично зацењивање, нарочито у току ноћи. Код дојенчади клиничка слика није типична, може да се јави и престанак дисања - рекла је Ђаковић Девићева.

Појаснила је да болест може проћи без посљедица, али могу се јавити и компликације као што су упала плућа, упала средњег уха, крварења у различитим органима која се јављају усљед напрезања, као и конвулзије.

- Терапија је симптоматска и антибиотска. Најбоља заштита од ове болести је редовна вакцинација дјеце  истиче Ђаковић Девићева.

Према њеним ријечима, у Републици Српској вакцинација против дифтерије, тетануса и пертусиса (ДиТеПер) се проводи код дјеце са навршена два мјесеца живота давањем три дозе вакцине против дифтерије, тетануса и пертусиса у препорученим размацима.

- Прва ревакцинација против дифтерије, тетануса и пертусиса се даје дјеци са навршених 18 мјесеци, а друга ревакцинација код дјеце узраста шест или седам година приликом уписа у основну школу - додала је она.

Како је рекла, према подацима за прошлу годину, обухват вакцинације првом дозом против дифтерије, тетануса и пертусиса је износио 93 одсто за Републику Српску, али забиљежен је пад обухвата ревакцинације и он је у току 2022. године износио 65,6 одсто за цијелу Српску.

Коментари 0
Повезане вијести
Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу
Сњежне падавине ослабиле, опрез због поледице ноћу Сњежне падавине ослабиле, опрез због поледице ноћу
Од јутрос 19 удеса у Бањалуци, полиција апелује на опрез Од јутрос 19 удеса у Бањалуци, полиција апелује на опрез
Најчитаније
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    15h 5m
    0
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    13h 16m
    1
  • Снијег изазвао проблеме на Сокоцу: Без струје и воде у појединим дијеловима општине
    14h 50m
    1
  • Преминуо Драган Марковић Палма
    3h 47m
    0
  • Забрана саобраћаја за теретна возила преко Романије
    9h 46m
    1