„Остајте овдје! Сунце туђег неба неће вас гријат ко што ово грије“, написао је велики Шантић давне 1896. године. Много година касније родољубље ће постати чисто формални израз иза којег ће се крити они који раде све да се од сопствене земље одљубе.
Редове новина и портала посљедњих година испуњавају црне статистике, а грађани Републике Српске „трбухом за крухом“ напуштају своју земљу. И умјесто да власт у Републици Српској заустави савремени егзодус, они као да настоје да из сопствене земље оде што више становника.
Због мијењања демографске слике, Универзитети у Источном Сарајеву и Бањалуци клече на кољенима, борећи се за сваког студента. И умјесто да све карике у систему званом Република Српска ураде све да задрже студенте, појединци раде супротно.
Удружење студената Републике Српске у Србији јуче је објавило да је за 150 будућих студената који су кренули на пријемни испит у Нови Сад обезбиједило бесплатан превоз из многих градова Српске у Србију.
Како су навели, на овај начин пружају подршку студентима у битном и за многе одлучујућем моменту, истичући да се на факултете универзитета у Србији пријавило преко 2000 студената из Српске.
Оваква одлука једног студентског удружења, које би требало да буде ослонац студентима у матици Српској, може се назвати скандалозном.
Чијим парама ово удружење плаћа тај превоз, можда ће се неко запитати. Парама из буџета Републике Српске, одговор је једноставан. И зашто то исто удружење није плаћало превоз студентима из осталих градова Српске на факултете у Палама, Источном Сарајеву, Зворнику или Бијељини?
Да је оваква одлука једне студентске организације неприхватљива слаже се и Милан Савић, предсједник Студентског парламента Универзитета у Источном Сарајеву, који је истакао да парламент заједно са Унијом студената Републике Српске најоштрије осуђује овакву одлуку.
- Умјесто да настојимо да задржимо студенте на нашим факултетима, представници Удружења студената Републике Српске поспјешују њихов одлазак – рекао је Савић.
Савић је подсјетио да је смјештај у студентским домовима у Републици Српској бесплатан, као и школовање за све редовне студенте првог и другог циклуса студија и да је то једна од мјера коју је донијело ресорно министарство како би унаприједило студентски стандард и уопште високо образовање.
- Професорски кадар на универзитетима у Источном Сарајеву и Бањалуци је засигурно један од најбољих у региону. Зато, сви заједно, морамо говорити о томе, дати ријеч академској заједници и настојати зауставити одлазак студената ван Републике Српске – рекао је Савић.
Портал „Катера“ је покушао добити коментар и академске заједнице, међутим, Милан Кулић, ректор Универзитета у Источном Сарајева, до објављивања текста није одговарао на наше позиве.
Neka studenti odlaze mi iz SNSDa smo sami sebi dovoljni. To kaze!!!
Dok crvena sekta vlada u RS nama se crno pise.
Dole Vlada