Требињски Центар за социјални рад, Форум младих и навијачке групе Црвене звезде и Партизана из овог града реализују пројекат промоције позитивних вриједности, а дио ових активности су мурали на фасадама требињских зграда и пролаза.
„Гробари“и „Делије“ ових дана приводе крају посао на изради по пет мурала, зидних портрета посвећених великанима културе, науке и култним ствараоцима иза свијета седме умјетности.
На зидовима су, умјесто навијачких грбова и парола, исцртани Никола Тесла, Иво Андрић, Драган Николић, Бата Стојковић, Раде Шербеџија, Љуба Тадић, Павле Вујисић, Алфред Хичкок, Стенли Кјубрик.
Меморандуми о сарадњи Центра за социјални рад, Форума младих и требињских навијачких група потписани су почетком јуна, у циљу стварања услова за провођење акција које су од заједничког интереса за Требиње.
– Циљ је био да овим меморандумима Центар за социјални рад, као партнер у пројекту промовисања позитивних вриједности, успостави сарадњу са навијачким групама. Млади чланови “Гробара” и “Делија” засебно су укључени у низ догађаја који промовишу позитивне начине подршке својим клубовима и локалној заједници и кроз различите активности показују неки нови, другачији начин на који се могу бавити клубом – објашњава Александар Копривица, директор требињског Центра за социјални рад.
Он додаје да су крајем јуна одржане и едукативне радионице за представнике удружења навијача Црвене звезде и Партизана на којима су предавачи били из Новог Сада, а присустовали су и социјални радници из Требиња.
– Била је то прилика да од њих уче о најбољим начинима приступа навијању за свој клуб, да размјене мишљења, подијеле позитивна искуства и доживљаје током година навијања, одлазака на утакмице и бодрења клуба – истиче Копривица.
Новостечене вјештине на овим радионицама чланови требињских “Делија” и “Гробара” требали би показати у септембру, када су планиране радионице које ће они држати ученицима завршних разреда основних школа и нижих разреда средњих школа.
Поред цртања мурала који немају директне навијачке садржаје, као што је то раније био случај са неким графитима у Требињу, и едукативних радионица, у оквиру пројекта планирано је и реновирања просторија два навијачка удружења у Требињу.
У требињским удружењима навијача Партизана и Црвене звезде, за сада, нису жељели давати изјаве, а обећали су да ће се огласити за који мјесец, кад све буде завршено.
О малољетничкој деликвенцији и сукобима навијача у Требињу расправљало се на седници Форума за безбједност града Требиња прије нешто више од годину дана, којој су присутвовали и представници навијачких група.
– У овим удружењима је велики број младих. Због онога чиме се баве појачана је енергија, па им желимо пружити помоћ у сузбијању лоших појава међу навијачима – навео је тада предсједник Форума и Скупштине града Драгослав Бањак.
Екологија и уређење града
Навијачи два највећа клуба су и раније у засебним акцијама, реализовали низ различитих активности које су за циљ имале помоћ локалној заједници.
Организовали су еколошке акције, уређења игралишта и стадиона у Требињу, даривали крв.
Прошлог љета, у циљу промовисања позитивних вриједности и другачијег начина бављења својим клубовима, организована су и предавања представника Партизана и Црвене звезде, а све у сарадњи са Форумом младих и требињским Центром за социјални рад.
Ovi naši švrljači zidova u Lukavici bi se mogli malo ugledati na trebinjske navijače.